نجوم ۴۴ بازدید

دنباله‌‌دار C/2017 K2 (PanSTARRS) که درحال نزدیک شدن به حضیض خورشیدی (نزدیک‌‌ترین فاصله با خورشید) در ۱۹ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۸ آذر ۱۴۰۱) است، با عبور از آسمان سیاره زمین در صورت فلکی «عقرب» (Scorpius)، منظره‌‌ای جذاب برای رصدگران برجای می‌‌گذارد. در این تصویر ژرف که ۱۸ آگوست ۲۰۲۲ (۲۷ مرداد ۱۴۰۱) گرفته شده است، این دنباله‌‌دار با یک کُمای مایل به سبز، دنباله غبارآلود طویل و نسبتاً سفید و دنباله یونی کوتاه خودنمایی می‌‌کند.

غبار ستاره ای و دنباله های دنباله دار

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این میدان دید وسیع ۲ در ۳درجه‌‌ای، بخشی از سحابی غبارآلود IC 4592 که نور ستاره‌‌ای آبی‌‌رنگ را منعکس کرده است را نشان می‌‌دهد. IC 4592 که «سحابی سر اسب آبی» (Blue Horsehead Nebula) نیز نامیده می‌‌شود، حدوداً ۴۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد، درحالی که دنباله‌‌دار، کمتر از ۱۷ دقیقه نوری از زمین فاصله دارد. دنبااله‌‌دار C/2017 K2 به‌ عنوان یک مهمان جدید از «ابر اورت» (Oort Cloud) که اولین‌‌بار در فاصله‌‌ای فراتر از مدار «زحل» (Saturn) مشاهده شد، در مسیر نخستین سفرش به منظومه شمسی درونی قرار دارد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۱۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.