نجوم 231 بازدید

تصویر زیبایی که در زیر مشاهده می‌کنید، توسط سعید پرچینی ثبت شده و در وب‌سایت «تصویر نجومی روز ناسا» به نمایش درآمده است. از آنجایی که کره زمین توسط «خط استوا» (Equator) به دو قسمت شمال و جنوب تقسیم می‌‌شود، می‌‌توان آسمان پیرامون آن را نیز به وسیله «استوای سماوی» (Celestial Equator) (خط استوا در آسمان) به دو قسمت تقسیم کرد. هرچند، شاید نتوانیم خط استوای زمین را پیرامون خود مشاهده کنیم، اما اگر آسمان تمیز و صاف باشد، هر کسی می‌‌تواند استوای سماوی را به کمک تماشای حرکت ستاره‌‌ها در شب پیدا کند. این مرز جداکننده دقیقاً بین ستاره‌‌هایی که دارای قوس شمالی و قوس جنوبی هستند، قرار دارد.

رد ستارگان شمال و جنوب -- تصویر نجومی روز

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

اگر روی خط استوای زمین قرار بگیرید، خواهید دید که استوای سماوی مستقیم به سمت بالا و پایین خواهد رفت. از این رو، می‌‌توان گفت که زاویه بین استوای سماوی و امتداد قائم، «عرض جغرافیایی» (Latitude) شما را نشان می‌‌دهد. تصویری که در اینجا مشاهده می‌‌کنید، ترکیبی از 325 عکسی است که هر 30 ثانیه یک‌‌بار و در مدت زمان بیش از 162 دقیقه گرفته شده است. این تصویر که در اواسط ماه بهمن و بلافاصله پس از غروب آفتاب گرفته شده است، یک منظره برفی در شمال غرب ایران را نشان می‌‌دهد که توسط نور ماه روشن شده است. خط درخشانی که در پشت این تک‌‌درخت دیده می‌‌شود، موقعیت «سیاره ناهید» (Venus) را نشان می‌‌دهد.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *