نجوم 136 بازدید

در این تصویر، یک سحابی به نام سحابی «شارپلس ۲-۱۰۶» (Sharpless 2-106) یا S106 را مشاهده می‌‌کنید. این سحابی توسط ماده‌‌ای که از یک ستاره نوزاد به نام «چشمه فروسرخ ۴» (IRS 4) به بیرون جریان یافته، شکل گرفته است. ستاره بزرگ IRS 4 حدود ۱۰۰ هزار سال پیش به وجود آمده است و همان‌‌طور که در این تصویر مشاهده می‌‌کنید، بال‌‌های خود را در فضای پیرامونش گسترانیده است. یک صفحه بزرگ از غبار و گاز که به دور ستاره IRS 4 می‌‌چرخد و در نزدیک مرکز تصویر به رنگ قهوه‌‌ای دیده می‌‌شود، این سحابی را به شکل یک ساعت شنی یا یک پروانه در آورده است.

منطقه ستاره زایی S106

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

گاز این سحابی در نزدیکی ستاره IRS 4 پس از یونیزه شدن، نور منتشر می‌‌کند و باعث می‌‌شود که این سحابی به صورت یک سحابی گسیلشی رفتار کند، از سوی دیگر، غباری که دورتر از این ستاره قرار دارد، نور ستاره مرکزی را منعکس کرده و یک سحابی بازتابی را پدید می‌‌آورد. از این رو، می‌‌توان گفت که این سحابی، یک سحابی گسیلشی و بازتابی است. بررسی دقیقی که از یک تصویر فروسرخ گرفته شده از سحابی S106 انجام شده است، وجود صدها ستاره کوتوله قهوه‌‌ای کم‌‌جرم که در گاز این سحابی پنهان شده‌‌اند را آشکار می‌‌کند. سحابی S106 حدود ۲ سال نوری را پوشش می‌‌دهد و با فاصله حدود ۲۰۰۰ سال نوری از زمین، در نزدیکی صورت فلکی «قو» (Swan) یا «ماکیان» (Cygnus) قرار دارد.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *