در این تصویر، یک خورشید گرفتگی جزئی را مشاهده می‌‌کنید که حدود یک ماه و نیم پیش به وقوع پیوست. در این «خورشید گرفتگی» (Solar Eclipse)، ماه به طور کامل از جلوی خورشید عبور کرد، به گونه‌‌ای که تنها در نوار باریکی از زمین قابل رؤیت بود. تصویری که در اینجا مشاهده می‌‌کنید، شکار لحظه‌‌ای زیبا از قرارگرفتن یک شتر در این محدوده و دقیقاً جلوی ماه و خورشید است. در واقع، این انطباق شگفت‌‌انگیز، طی یک سفر برنامه‌‌ریزی‌‌شده به امارات متحده عربی و زمان‌‌بندی دقیق و صحیح در روز خورشید گرفتگی ثبت شد.

خورشید گرفتگی جزئی -- تصویر نجومی روز

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در این تصویر، اگرچه خورشید به صورت جزئی گرفته شده است، اما به نظر می‌‌رسد که ماه همچنان پیش برود تا خورشید را به صورت کامل فرا بگیرد. این حالت از خورشید گرفتگی را «گرفتگی حلقوی» (Annular Eclipse) نامیده‌اند. در واقع، در این حالت، ماه به گونه‌‌ای خورشید را پنهان می‌‌سازد که لایه نازکی از نور خورشید در اطراف ماه، مانند حلقه‌‌ای آتشین دیده می‌‌شود. همان‌‌طور که در این تصویر مشاهده می‌‌کنید، پراکندگی نور خورشید، تحت تأثیر پدیده «پراش» (Diffraction)، تابشی فوق‌‌العاده را به موی شتر و قسمت ساییده شده طناب، داده است. خورشید گرفتگی بعدی که در ماه ژوئن رخ خواهد داد، از نوع خورشید گرفتگی حلقوی خواهد بود.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *