نجوم ۳۹۲ بازدید

تصویری که در اینجا مشاهده می‌‌کنید، در اواسط ماه فوریه گرفته شده است و چشم‌‌انداز زیبایی از آسمان یک عصر زمستانی را بر فراز رصدخانه «پیک دو میدی» (Pic du Midi) در رشته‌‌کوه «پیرنه» (Pyrenees) نشان می‌‌دهد. در این چشم‌‌انداز که حاصل 12 تصویر ترکیب‌‌شده است، گنبدهای تلسکوپ و برج مخابراتی بلند رصدخانه پیک دو میدی قابل مشاهده است. در سمت راست تصویر، چراغ‌‌های شهر تارب (Tarbes) فرانسه که در فاصله 35 کیلومتری رصدخانه قرار دارد، آسمان تاریک را تحت تأثیر قرار داده‌‌اند.

چشم‌‌اندازی زیبا از رصدخانه پیک دو میدی

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

چراغ‌‌های زمینی دورتری که نزدیک به سمت چپ تصویر دیده می‌‌شوند نیز مربوط به شهرهایی هستند که در کشور اسپانیا واقع شده‌‌اند. همان‌‌طور که مشاهده می‌‌کنید، ستاره‌‌ها و سحابی‌‌های زمستان نیمکره شمالی، در سراسر آسمان و در یک مسیر قوسی‌‌شکل خود را نمایان ساخته‌‌اند که در میان آن‌‌ها، خوشه‌‌های ستاره‌‌ای پروین (Pleiades) و هایدز (Hyades) روی افق غربی و نزدیک به مرکز تصویر و ستاره‌‌های آشنای صورت فلکی شکارچی (Constellation Orion) در سمت چپ به چشم می‌‌خورند. اما ستاره کم‌‌نور شبان‌شانه (Betelgeuse) در این صورت فلکی دیگر قابل رؤیت نیست.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۲ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر