فرود روی سیاره «مریخ» (Mars) به قدری دشوار است که بسیاری از تلاش‌‌های صورت‌‌گرفته در این زمینه به شکست انجامیده‌‌اند تا موفقیت. تلاش بعدی برای فرود روی این سیاره، روز پنج‌‌شنبه خواهد بود. مشکل اصلی این است که جو مریخ از یک جهت بسیار غلیظ بوده و ممکن است فضاپیما را ذوب کند. از جهت دیگر نیز برای تکیه کردن به چترهای نجات بسیار رقیق است و ممکن است فضاپیما سقوط کرده و زمین بخورد. بنابراین، همانطور که در این ویدئو مشخص شده است، «فرودگر استقامت» (Perseverance Lander) ابتدا بیشتر سرعت خود را با گستردن یک چتر نجات بزرگ از دست می‌‌دهد. پس از آن، به موشک‌‌ها روی آورده و در نهایت، با فرض اینکه همه چیز درست پیش برود، با یک Sky Crane معلق که به آرامی مریخ‌‌نورد استقامت را با طناب‌‌ها تا سطح پایین می‌‌آورد، عملیات را به پایان می‌‌رساند.

«مریخ‌‌نورد کنجکاوی» (Curiosity Rover) نیز در سال ۲۰۱۲ با روشی مشابه روی سطح مریخ قرار گرفت. از ورود به جو این سیاره سرخ تا تماس با سطح آن، حدوداً هفت دقیقه طول می‌‌کشد. تمام اینها توسط یک کامپیوتر نصب‌‌شده هماهنگ‌‌ می‌‌شود، زیرا مریخ برای ارتباط تعاملی سریع بسیار دور است. در این بازه زمانی، باید برای شنیدن خبر موفقیت‌‌آمیز بودن فرود مریخ‌‌نورد منتظر ماند. هفته گذشته، «فضاپیمای امید» (Hope Spacecraft) امارات متحده عربی با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت و یک روز پس از آن نیز کاوشگر مأموریت «تیان‌‌ون-۱» (Tianwen-1) کشور چین که فرود مریخ‌‌نورد آن احتمالاً برای چند ماه آینده برنامه‌‌ریزی می‌‌شود، با موفقیت وارد مدار مریخ شد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 4 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *