نجوم 91 بازدید

آیا تا به حال جهان را وارونه دیده بودید؟ باید گفت که وارونه شدن جهان، یک رویداد غیرواقعی نیست و هر روز اتفاق می‌‌افتد، کافی است نسبت به ستاره‌‌ها در جای خود ساکن بمانید تا نظاره‌‌گر این رویداد باشید. در اکثر ویدئوهای زمان‌‌گریز ضبط‌ شده از آسمان شب، سیاره زمین ثابت و ستاره‌‌ها و آسمان در حال حرکت بر فراز آن هستند. اما در این ویدئو، دوربین مجبور به چرخیدن شده است، به گونه‌‌ای که ستاره‌‌ها ثابت و بی‌‌حرکت باقی می‌‌مانند و زمین حول آن‌‌ها می‌‌چرخد. هر ساعت از این فیلم، در مدت زمان یک ثانیه فشرده شده است و به طور قابل توجهی، چرخش روزانه زمین که «حرکت روزانه» (Diurnal Motion) نامیده می‌‌شود را نشان می‌‌دهد.

این ویدئو، سال گذشته در یک فضای باز در کشور نامیبیا (Namibia) واقع در آفریقا و در یک روز صاف ضبط شده است. همانطور که مشاهده می‌‌کنید، هنگامی که زمین می‌‌چرخد، به سمت بالا حرکت کرده و «کمربند ناهید» (Belt of Venus) برای یک لحظه پدیدار می‌‌شود، سپس، زمین تاریک شده و روز به شب تبدیل می‌‌شود. در امتداد آسمان شب، کمربند بزرگ «کهکشان راه شیری» (Milky Way Galaxy) و ماهواره‌‌های در حال گردش حول زمین به چشم می‌‌خورند. شما می‌‌توانید در این فیلم، ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک را نیز در آسمان تاریک شب ببینید. اگرچه این ویدئو، آسمان نیم‌کره جنوبی زمین را نشان می‌‌دهد، اما می‌‌توان ویدئوی مشابهی را در هر یک از مناطق عرض میانه زمین نیز ساخت.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *