کهکشان NGC 253 یکی از پرنورترین و غبارآلودترین کهکشان‌‌های مارپیچی شناخته‌‌شده است. این کهکشان به دلیل ظاهری که در تلسکوپ‌‌های کوچک دارد، «کهکشان سکه‌‌نقره‌‌ای» (Silver Coin Galaxy) نام گرفته است، اما به دلیل موقعیتش در مرزهای صورت فلکی جنوبی «سنگ‌‌تراش» (Sculptor)، با نام «کهکشان سنگ‌‌تراش» (Sculptor Galaxy) نیز شناخته می‌‌شود. کهکشان NGC 253 که تنها ۱۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، در سال ۱۷۸۳ توسط یک ریاضی‌‌دان و اخترشناس به نام کارولین هرشل (Caroline Herschel) کشف شد. کهکشان NGC 253 که در این تصویر نیز آن را مشاهده می‌‌کنید، با پهنای حدود ۷۰ هزار سال نوری، بزرگ‌‌ترین عضو گروه کهکشانی سنگ‌‌تراش (نزدیک‌‌ترین گروه کهکشانی به گروه محلی) است.

کهکشان NGC 253

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در این تصویر رنگی، علاوه بر رگه‌‌های مارپیچی غبار، پیچش‌‌هایی از غبار نیز در این صفحه کهکشانی به چشم می‌خورد که با خوشه‌‌های ستاره‌‌ای جوان و مناطق ستاره‌‌زایی تزئین شده است. این کهکشان، به دلیل حجم بالای غبار و ستاره‌‌زایی شدید، به عنوان یک «کهکشان ستاره‌‌فشان» (Starburst Galaxy) نیز شناخته می‌‌شود. همچنین، کهکشان NGC 253 منبعی قوی از پرتوهای پرانرژی ایکس و گاما است که احتمالاً به علت وجود سیاه‌‌چاله‌‌های پرجرم (Massive Black Holes) نزدیک مرکز کهکشان باشد. با دیدن ویدئوی کوتاهی که در ادامه آمده است، می‌‌توانید سفری فراکهکشانی به این جزیره کیهانی داشته باشید.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *