نجوم ۲۶۸ بازدید

کهکشان «ان‌جی‌سی ۲۴۷» (NGC 247) یک ««کهکشان مارپیچی متوسط» (Intermediate Spiral Galaxy | کهکشان چشم سوزن) است که در دسته «کهکشان‌های مارپیچی کوتوله» (Dwarf Spiral Galaxy) قرار می‌گیرد. این کهکشان با وسعتی در حدود ۷۰,۰۰۰ سال نوری، از «کهکشان راه شیری» (Milky Way Galaxy) کوچک‌تر است. کهکشان مارپیچی متوسط ان جی سی ۲۴۷ در حدود ۱۱ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

آنچه در این تصویر مشاهده می‌کنید، چشم‌انداز این کهکشان از میدان دید تلسکوپی در امتداد صورت فلکی «نَهَنگ» (Cetus) است. فضای خالی اطراف دیسک این کهکشان، یادآور دیگر نام متداول آن یعنی «کهکشان چشم سوزن» (Needle’s Eye Galaxy) است.

بسیاری از کهکشان‌های قرار گرفته در پس NGC 247 را می‌توان در این تصویر شفاف از کهکشان مشاهده کرد. از این جمله می‌توان به چهار کهکشان که با عنوان «زنجیره باربیج» (Burbidge’s Chain) شناخته شده‌اند اشاره کرد که در حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند. NGC 247 بخشی از «خوشه کهکشانی سنگ‌تراش» (Sculptor Group of Galaxies)، شامل کهکشان مارپیچی سنگ‌تراش، است.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.