تصویری که در اینجا مشاهده می‌‌کنید، غروب سیاره «زهره» (Venus) را پشت ماه نشان می‌‌دهد. دو روز پیش، درست پس از طلوع آفتاب، ماه و سیاره زهره، هر دو بالا آمدند اما ماه از زهره سبقت گرفت. این تصویر با تمرکز روی ماه، نزدیک شدن زاویه‌‌ای سیاره زهره به ماه را به خوبی نشان می‌‌دهد. بیش از ۵۰ سال پیش، سرنشینان آپولو ۸ (Apollo 8) که در حال گشتن به دور ماه بودند، سیاره زمین که در حال بالا آمدن بالای لبه ماه بود را مشاهده و تصویری از طلوع زمین را ثبت کردند.

غروب زهره پشت ماه

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این تصویر نیز مشابه تصویر ثبت شده از طلوع زمین است، با این تفاوت که این رویداد از سیاره زمین و کشور استونی (Estonia) به ثبت رسیده است. همانطور که مشاهده می‌‌کنید، فقط یک هلال باریک از زهره دیده می‌‌شود، زیرا هفته گذشته این سیاره تقریباً از جلوی خورشید عبور کرد. البته، ماه نیز تنها یک هلال باریک را نشان می‌‌دهد، زیرا به زودی مستقیماً از جلوی خورشید عبور خواهد کرد. در حقیقت، امروز ماه یک «خورشیدگرفتگی» (Solar Eclipse) را پدید می‌‌آورد که در بیشتر نقاط زمین قابل رؤیت خواهد بود.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *