نجوم 84 بازدید

به نظر شما دلیل وجود رگه‌‌های تاریک در این تصویر مرکب چیست؟ این تصویر، یک تصویر ترکیبی از «خورشیدگرفتگی» (Solar Eclipse) دیروز است و رگه‌‌های تاریکی که در کناره‌‌های آن به چشم می‌‌خورد، سایه کوه‌‌ها در لبه ماه هستند. تصویر مرکزی که در آن ماه مستقیماً جلوی خورشید قرار دارد، از شهر شیامن (Xiamen) واقع در چین گرفته شده است. در واقع، در اینجا ماه برای اینکه کاملاً جلوی خورشید قرار بگیرد، بسیار دور از زمین قرار دارد. نوری که در مرکز تصویر، از پیرامون تمام لبه‌‌های ماه ساطع شده است، «حلقه آتش» (Ring of Fire) و نواحی پرنور نیز «دانه‌‌های بیلی» (Baily’s Beads) نامیده می‌‌شوند. اگر دقت کنید، در کناره‌‌های این تصویر ترکیبی، نور خورشید ساطع‌‌شده از میان دره‌‌های کره ماه به چشم می‌‌خورد.

سایه کوه ها در لبه ماه

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در واقع، هنگامی که ماه از چپ به راست، از جلوی خورشید حرکت کرده است، تنها قله‌‌های بلندتر روی محیط ماه توانسته‌‌اند جلوی نور خورشید را بگیرند که حاصل آن ایجاد رگه‌‌های تاریک و بزرگ نمودن سایه کوه‌‌ها در لبه ماه بوده است. تنها ساکنان نواحی محدودی از نیمکره شرقی کره زمین توانستند «خورشیدگرفتگی حلقوی» (Annular Solar Eclipse) دیروز را ببینند. لازم به ذکر است که در ماه ژوئن سال آینده نیز یک خورشیدگرفتگی حلقوی رخ خواهد داد که ساکنان نواحی محدودی از نیمکره شمالی زمین قادر به دیدن آن خواهند بود. همچنین، یک خورشیدگرفتگی کلی نیز در پایان سال جاری (اواخر آذر ۹۹) به وقوع خواهد پیوست که در نقاطی از پایین‌‌ترین بخش کره زمین قابل رؤیت است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *