شاید با نگاه به این تصویر، در ابتدا متوجه تک درختی شوید که روی تپه‌‌ای تهی قرار دارد، اما اگر آن سوی این منظره را مشاهده کنید، آسمانی پرستاره را خواهید دید که در آن دو جرم کیهانی آشنا خودنمایی می‌‌کنند. یکی از آن‌‌ها که در سمت چپ درخت دیده می‌‌شود، سیاره «مریخ» (Mars) است؛ سیاره سرخی که اکنون میزبان «مریخ‌‌نورد استقامت» (Perseverance Rover) ناسا است و می‌‌توانید در ماه جاری هنگام غروب آفتاب در بالای افق غربی آن را مشاهده کنید. دیگری که در سمت راست درخت قرار دارد، «خوشه پروین» (Pleiades) است؛ یک خوشه ستاره‌‌ای که با چند ستاره آبی درخشان خودنمایی می‌‌کند.

مریخ و خوشه پروین

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

تصویری که مشاهده می‌‌کنید، ترکیبی از چند تصویر پس‌‌زمینه و پیش‌‌زمینه مجزا است که در اوایل ماه گذشته از یک مکان روی «تپه سرکه» (Vinegar Hill) در میلفورد استان نوا اسکوشیای (Nova Scotia) کانادا در مدت چند ساعت گرفته شدند. در آن زمان، سیاره مریخ تقریباً از جلوی خوشه پروین به آرامی در حال عبور بود. این رویداد نجومی در سال ۲۰۳۸ دوباره رخ خواهد داد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *