به نظر شما این شهاب‌‌ها (Meteors) از کجا آمده‌‌اند؟ در پاسخ باید گفت که سرچشمه این بارش شهابی در صورت فلکی «چنگ رومی» یا «شَلیاق» (Lyra) قرار دارد. این بارش شهابی هر سال در ماه آوریل به اوج خود می‌‌رسد و به دلیل اینکه در صورت فلکی شلیاق رخ می‌‌دهد، با نام شلیاقی‌‌ها (Lyrids) نیز شناخته می‌‌شود. به نظر می‌‌رسد که منشأ این شهاب‌‌ها یک منبع شهابی در نزدیکی صورت فلکی شلیاق است. در واقع، شهاب‌‌های شلیاقی از ذرات باقی‌‌مانده (به اندازه شن) از «دنباله‌‌دار تاچر» (Comet Thatcher) نشأت می‌‌گیرند. این دنباله‌‌دار مدار معینی را حول خورشید دنبال می‌‌کند و بخشی از این مدار که به زمین نزدیک می‌‌شود، در جلوی صورت فلکی شلیاق قرار می‌‌گیرد.

شهاب های شَلیاقی

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

بنابراین، هنگامی که زمین از این مدار عبور می‌‌کند، منبع شهابی حاوی بقایای دنباله‌‌دار تاچر، در صورت فلکی شلیاق پدیدار می‌‌شود. این تصویر ترکیبی، شامل بیش از ۳۳ شهاب است که مربوط به بارش شهابی شلیاقی ماه گذشته است و چند شهاب درخشان را که بر فراز ساحل دریاچه Seč واقع در جمهوری چک به سرعت حرکت می‌‌کنند، نشان می‌‌دهد. علاوه بر این، ستاره‌‌های درخشان «کرکس نشسته»، «نَسر واقع» یا «آلفا شلیاق» (Vega) و «کرکس پرنده»، «نَسر طایر» یا «آلفا عقاب» (Altair)، سیاره «مشتری» (Jupiter) و کمربند مرکزی «کهکشان راه شیری» (Milky Way Galaxy) نیز در آن قابل مشاهده هستند.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *