اگر هر شب ماه را تماشا کنید، خواهید دید بخش قابل رؤیت آن که از نور خورشید روشن شده است، به‌‌تدریج تغییر می‌‌کند. فازهای ماه از ماه نو تا ماه نو بعدی، طی یک چرخه قمری حدوداً ۲۹٫۵ روزه که معادل یک ماه قمری است کامل می‌‌شوند. این مجموعه تصاویر تلسکوپی، فازهای مختلف ماه طی ۲۸ شب متوالی، از عصر ۲۹ جولای (۷ مرداد) تا صبح ۲۶ آگوست (۴ شهریور) ۲۰۲۲ را در پی یک ماه قمری تقریباً کامل، به‌‌تصویر کشیده است. هیچ تصویری ۲۴ ساعت یا بیشتر پس از ماه نو یا قبل از آن گرفته نشده است. ماه نو یکی از فازهای ماه است که در بهترین حالت به‌‌صورت یک هلال باریک دیده می‌‌شود، در این مرحله، ماه نزدیک خورشید قرار دارد و دیدن آن واقعاً دشوار است.

تصاویر ماه در یک ماه قمری

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

یافتن آسمان مدیترانه‌‌ای غالباً صاف برای تکمیل این پروژه چرخه قمری، نیاز به یک سفر جاده‌‌ای گاه‌‌به‌‌گاه داشت. تصویربرداری برای نیمه اول این یک ماه قمری در اوایل عصر و برای نیمه دوم آن اواخر عصر و اوایل صبح انجام شد. از آنجا که تمام این تصاویر در مقیاس یکسانی ثبت شده‌‌اند، می‌‌توانید از این مجموعه تصاویر برای ردیابی تغییر اندازه ظاهری ماه درطول این یک ماه قمری، استفاده کنید. فاز قمری رخ‌‌داده در نزدیک‌‌ترین فاصله از حضیض زمینی را پیدا کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۱۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر