نجوم 181 بازدید

در ۲۳ آگوست ۲۰۱۸ (۱ شهریور ۹۷)، با تکیه بر ترکیبی از داده‌‌های زمینی و ماهواره‌‌ای رصد شده از سراسر سیاره زمین، یک نقشه دیجیتالی برای شناسایی و میزان پراکندگی ذرات ریز معلق در جو زمین تهیه و به تصویر کشیده شد. در این نوع تصویربرداری که «Goddard Earth Observing System Forward Processing» یا به اختصار «GEOS FP» نام دارد، می‌‌توان وجود انواع ذرات معلق از جمله ذرات ریز جامد و قطرات مایع را هنگامی که بر فراز سراسر سیاره زمین حرکت می‌‌کنند، برآورد کرد.

نقشه پراکندگی ذرات معلق در جو زمین

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

رنگ قرمزی که در این نقشه به چشم می‌‌خورد، آتش‌‌سوزی‌‌های رخ‌‌داده در ایالات متحده، کانادا و در سراسر مناطق وسیعی از آمریکای شمالی و آفریقا را نشان می‌‌دهد که توسط ذرات سیاه کربن حاصل از دود، احاطه شده‌‌اند. همچنین، در این تصویر، ذرات ریز نمک دریایی که بر فراز طوفان‌‌های وحشتناک و شدید در نزدیکی کره جنوبی، ژاپن و هاوایی در حال چرخیدن هستند، به رنگ آبی و ذرات گرد و غباری که در حال حرکت بر فراز بیابان‌‌های آفریقا و آسیا هستند، به رنگ بنفش نشان داده شده است. علاوه بر این، از طریق تراکم نورها در این تصویر ماهواره‌‌ای، می‌‌توان موقعیت شهرها و شهرستان‌‌ها را پیدا کرد.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *