نجوم 174 بازدید

دنباله‌دار بوریسف (2I/Borisov)، از جایی دیگر در «کهکشان راه شیری» (Milky Way Galaxy)، به دیدار «منظومه شمسی» (Solar System) آمده است. این دنباله‌دار، توسط ستاره‌شناس آماتور و اهل «شبه‌جزیره کریمه» (Crimea)، «گِنادی بوریسف» (Gennady Borisov) در ۲۳ مرداد سال ۱۳۹۸ کشف شد. این دنباله‌دار، اولین دنباله‌دار میان‌ستاره‌ای شناخته شده محسوب می‌شود که در دو تصویر اخیر «تلسکوپ فضایی هابل» (Hubble Space Telescope) ثبت شده است.

دنباله دار بوریسف (2I/Borisov) -- تصویر نجومی روز

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر، کلیک کنید.

در تصویر سمت چپ، می‌توان دنباله‌دار پرسرعت بوریسف را با دنباله غبارآلود در حالی مشاهده کرد که در حدود ۳۲۷ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد. در تصویر سمت راست، 2I/Borisov اندکی پس از «نقطه حضیض خورشیدی» (perihelion) قرار دارد. حضیض خورشیدی به حالتی گفته می‌شود که در آن، یک سیاره، سیارک، ستاره یا دنباله‌دار، در مدار بیضی شکل خود، در نزدیک‌ترین نقطه به خورشید قرار می‌گیرد.

نزدیک‌ترین موقعیت بوریسف به سیاره زمین، فاصله‌ای در حدود ۲۹۰ میلیون کیلومتر است که شنبه، ۷ دی ۱۳۹۸ در این موقعیت قرار خواهد گرفت. حتی از طریق تصاویر ارسالی از هابل نیز اطلاعاتی پیرامون هسته این دنباله‌دار به دست نیامده، ولی قطر آن کمتر از ۱ کیلومتر تخمین زده شده است.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

telegram
twitter

الهام حصارکی

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

یک نظر ثبت شده در “دنباله دار بوریسف (۲I/Borisov) — تصویر نجومی روز

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *