نجوم ۱۱۳ بازدید

دلیل نام‌‌گذاری این سحابی، سه رگه غبار چشمگیری است که در مرکز سحابی به هم می‌‌رسند. کوه‌‌های غبار کدر و مبهم در پایین این تصویر و رشته‌‌های تاریک غبار به صورت رشته رشته در سرتاسر سحابی قابل مشاهده هستند. بخش عمده تابش «سحابی سه‌‌تکه» (Trifid Nebula) از تک‌‌ستاره پرجرمی که در نزدیکی مرکز دیده می‌‌شود، نشأت می‌‌گیرد. سحابی سه‌‌تکه که M20 نیز نامیده می‌‌شود، تنها حدود ۳۰۰,۰۰۰ سال سن دارد و از جمله جوان‌‌ترین سحابی‌‌های گسیلشی شناخته‌‌شده محسوب می‌‌شود.

مرکز سحابی سه تکه

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این سحابی ستاره‌‌زا با فاصله تقریبی ۹,۰۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی «کمان» یا «قوس» (Sagittarius) قرار دارد. ناحیه‌‌ای که در این تصویر دیده می‌‌شود، تقریباً ۱۰ سال نوری را پوشش می‌‌دهد. این تصویر، ترکیبی از روشنایی گرفته‌‌شده توسط تلسکوپ زمینی ۸/۲ متری سوبارو (Subaru)، جزئیات به دست‌‌آمده توسط تلسکوپ فضایی ۲/۴ متری مدارگرد هابل، داده‌‌های رنگی ارائه‌‌شده توسط مارتین پیو (Martin Pugh) و پردازش و مونتاژ تهیه‌‌شده توسط رابرت جندلر (Robert Gendler) است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر