نجوم 187 بازدید

«سحابی چشم گربه» (Cat’s Eye Nebula | NGC 6543) یکی از شناخته‌‌شده‌‌ترین سحابی‌‌های سیاره‌‌نما (Planetary Nebulae) در آسمان است. تقارن‌‌های زیبای این سحابی در ناحیه مرکزی این تصویر جذاب که به رنگ کاذب نشان داده شده است، قابل مشاهده هستند. همانطور که می‌‌بینید، در این تصویر پردازش شده، هاله‌‌ای بزرگ اما بسیار کم‌‌نور از مواد گازی با گستردگی بیش از سه سال نوری، این سحابی سیاره‌‌نمای آشنا و درخشان را احاطه کرده است.

هاله پیرامون سحابی چشم گربه

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این تصویر ترکیبی که از داده‌‌های تلسکوپ نوری نوردیک (Nordic Optical Telescope) واقع در جزایر قناری (Canary Islands) به دست آمده است، انتشار گسترده از این سحابی را به خوبی نشان می‌‌دهد. سحابی‌‌های سیاره‌‌نما مدت‌‌هاست که به عنوان آخرین مرحله زندگی یک ستاره خورشیدگونه شناخته می‌‌شوند. به تازگی تعدادی سحابی سیاره‌‌نما کشف شده است که مانند این سحابی هاله‌‌هایی پیرامون خود دارند که احتمالاً از مواد رها شده در مراحل فعال پیشین طی تحول ستاره شکل گرفته‌‌اند. اخترشناسان عمر بخش‌‌های رشته‌‌ای بیرونی این هاله را ۵۰,۰۰۰ تا ۹۰,۰۰۰ سال تخمین می‌‌زنند، در حالی که تصور می‌‌شود فاز این سحابی سیاره‌‌نما تقریباً ۱۰,۰۰۰ سال طول بکشد.

اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *