نجوم ۳۰ بازدید

در ۱۵ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۵ خرداد ۱۴۰۱)، درونی‌‌ترین سیاره، یعنی «عطارد» (Mercury) در آسمان سیاره زمین سرگردان بود. این سیاره در این عکس فوری که از دره Rio Hurtado در شیلی قبل از سپیده‌‌دم گرفته شده، نزدیک افق شرقی (درست قبل از طلوع آفتاب) بر فراز قله‌‌های دوردست رشته‌‌کوه «آند» (Andes) قرار گرفته است. سیاره‌‌های صبحگاهی دیگرِ ماه ژوئن در بالای این سیاره هم‌‌تراز شده‌‌اند، زیرا تمام این سیاره‌‌های منظومه شمسی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده هستند، در این میدان دید گسترده در یک خط در امتداد دایره‌‌البروج گسترده شده‌‌اند.

سیاره های صبحگاهی بر فراز شیلی

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

صفحه دایره‌‌البروج منظومه شمسی که به‌ سمت شمال متمایل شده است، سراسر آسمان نیمکره جنوبی را با شیبی تند قوس می‌‌زند. ساکنان سحرخیز نیمکره شمالی می‌‌توانند هم‌‌ترازی این سیاره‌‌ها را در امتداد دایره‌‌البروج با یک زاویه سطحی‌‌ترِ متمایل به جنوب مشاهده کنند. این نمایش سیاره‌‌ای صبحگاهی و زیبای ماه ژوئن، سیاره‌‌های قابل مشاهده را به‌ ترتیبِ فاصله افزایشی‌‌شان از خورشید از هردو نیمکره نشان می‌‌دهد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۱۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر