منابع آموزشی و مطالعاتی مربوط به طبقه‌ بندی فازی

۱۴ فروردین ۱۳۹۵ در دسته‌بندی اخبار و تازه ها نوشته محمد حسینی کیا

fuzzy

 

سؤالات متعددی از طرف مخاطبان گرامی فرادرس در خصوص طبقه بندی فازی یا Fuzzy Classification مطرح شده اند. اغلب سؤالات مربوط به چگونگی عملکرد الگوریتم های طبقه بندی فازی و نحوه پیاده سازی آن ها، به خصوص در محیط متلب، است.

دو رویکرد کلی برای پیاده سازی طبقه بندی فازی و استفاده از خواص «محاسبات نرم» نظریه مجموعه های فازی برای انجام عملیات طبقه بندی و بازشناسی الگو وجود دارد: (الف) رویکرد مبتنی بر قواعد فازی، که خود به انواع مختلف تقسیم می شود و (ب) فازی سازی الگوریتم های طبقه بندی کلاسیک (نافازی)، که غالباً با پروتوتایپ (نقاط شاخص) اقدام به مرزبندی کلاس ها می نمایند.

فعلاً در میان آموزش های فرادرس، جای موضوع «طبقه بندی فازی» خالی است، و در آینده این موضوع نیز پوشش داده خواهد شد. اما اگر آموزش های موجود در «مجموعه آموزش های سیستم های فازی» به صورت کامل مطالعه شود، به انضمام مطالعه مراجعی که در ادامه آمده اند، انواع مختلف الگوریتم های طبقه بندی فازی، قابل پیاده سازی خواهند بود.

فهرست منابع مطالعاتی پیشنهادی

شما هم اگر منبعی مناسب برای این موضوع سراغ دارید، حتما در بخش نظرات با ما و سایر مخاطبان فرادرس این موارد را به اشتراک بگذارید.

نظرات