در حال حاضر، بیش از پنجاه رویداد موج گرانشی (Gravitational Wave Event) کشف شده است. این رویدادها نشان‌‌دهنده برخوردهای شدید دو سیاه‌‌چاله (Black Hole)، یک سیاه‌‌چاله و یک ستاره نوترونی یا دو ستاره نوترونی هستند. اکثر این ۵۰ رویداد در سال ۲۰۱۹ توسط آشکارسازهای موج گرانشی لیگو (LIGO) در ایالات متحده آمریکا و آشکارساز ویرگو (VIRGO) در اروپا کشف شده‌‌اند. در این تصویر که اجرام ۵۰ رویداد نخست را به طور خلاصه نشان می‌‌دهد، نقاط آبی مربوط به سیاه‌‌چاله‌‌های پرجرم و نقاط نارنجی نمایانگر ستاره‌‌های نوترونی کم‌‌جرم هستند.

پنجاه رویداد موج گرانشی

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در حال حاضر، اخترفیزیک‌‌دانان درباره ماهیت رویدادهایی که با رنگ سفید مشخص شده‌‌اند و به نظر می‌‌رسد دارای جرمی بین دو تا پنج جرم خورشیدی باشند، مطمئن نیستند. آسمان شب از نظر نور اپتیکی تحت تأثیر سیاره‌‌ها و ستاره‌‌های درخشان و نزدیکی است که از طلوع بشریت شناخته شده‌‌اند. اما از نظر امواج گرانشی، تحت تأثیر سیاه‌‌چاله‌‌های تاریک و دوردستی است که تنها به مدت کمتر از پنج سال شناخته شده‌‌اند. این تفاوت، با درک و فهم موج گرانشی آسمان که در حال حاضر در حال تغییر دانش بشریت نه تنها در مورد تولد و مرگ ستاره‌‌های سراسر جهان بلکه در مورد ویژگی‌‌های خود جهان است، روشن می‌‌شود.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *