نجوم 81 بازدید

در پس‌‌زمینه این تصویر، «دنباله‌‌دار نئووایز» (Comet NEOWISE) را که حدوداً دو هفته پیش بر فراز یونان شمالی طلوع کرده بود، مشاهده می‌‌کنید. در بالای این دنباله‌‌دار ستاره‌‌های بسیاری به چشم می‌‌خورند، از جمله ستاره‌‌های درخشان «بناتُ‌‌النَعش» یا «هفت‌‌اورنگ» (Big Dipper)؛ یک «صورتواره فلکی» (Asterism) که اکثر مردم در سراسر جهان برای یافتن دنباله‌‌دار نئووایز که طی یک ماه گذشته در آسمان نیمکره شمالی گشت می‌‌زد، از آن کمک می‌‌گرفتند.

دنباله دار نئووایز بر فراز دره ویکوس

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در پیش‌‌زمینه تصویر نیز دره ویکوس (Vikos) که عمیق‌‌ترین دره در سیاره زمین نسبت به عرض آن است، دیده می‌‌شود. این دره به تدریج توسط فرسایش حاصل از رود وویدوماتیس (Voidomatis) طی چند میلیون سال پیش به وجود آمده است. مطمئناً عکس گرفتن در چنین مکانی، با برنامه‌‌ریزی زیاد، انتظار، شانس، مواجهه با بادهای شدید و گریز از گرگ‌‌های محلی همراه بوده است. دنباله‌‌دار نئووایز که همچنان به ناپدید شدن و بازگشت به سمت منظومه شمسی بیرونی ادامه می‌‌دهد، اکنون با دوربین‌‌های شکاری به بهترین شکل قابل مشاهده است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *