اگر دو دیسک (چرخ) هم‌‌مرکز متصل به هم که دارای شعاع‌‌های متفاوتی هستند را روی یک سطح صاف بغلتانیم، خواهید دید که هر دوی آن‌‌ها یک چرخش کامل انجام داده و مسافت یکسانی را طی می‌‌کنند. اما اگر دیسک کوچک‌‌تر به تنهایی غلتانده شود، مسافت کوتاه‌‌تری نسبت به حالت قبل طی خواهد کرد. این تناقض که ترکیبی از هندسه و حرکت است، ۲۰۰۰ سال است که ذهن ریاضی‌‌دانان را متوجه خود ساخته است. از آنجایی که محیط دایره از رابطه C=2πr بدست می‌‌آید، واضح است که محیط دیسک بزرگ از محیط دیسک کوچک بزرگ‌‌تر است. پس چگونه ممکن است دیسک کوچک (متصل به دیسک بزرگ)، فقط یک بار بچرخد و مسافتی به اندازه دیسک بزرگ‌‌تر طی کند؟

گالیله در کتاب «دو علم جدید» خود راه‌‌حلی برای این مسئله ارائه داد. او این حالت را به صورت شش‌‌ضلعی‌‌های هم‌‌مرکز تقریب زد و حد را برای تعداد اضلاع بیشتر بررسی کرد. برای درک این پارادوکس و یافتن پاسخ آن، شاید بهتر باشد فیزیک غلتش بدون لغزش را نسبت به این حالت که در آن غلتش و لغزش با هم رخ می‌‌دهند، بررسی کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *