در این تصویر جذاب، سیاره زمین با هلالی زیبا که برخلاف پس‌‌زمینه سیاه، از نور خورشید روشن شده است، خودنمایی می‌‌کند. از این چشم‌‌انداز عجیب، زمین کوچک است و مانند یک تصویر تلسکوپی از یک سیاره دوردست، کل افق کاملاً در میدان دید قرار دارد. سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌‌المللی می‌‌توانند از مدار نزدیک زمین، منظره‌‌های بسیار نزدیک‌‌تری از این سیاره زیبا را مشاهده کنند. ایستگاه فضایی بین‌‌المللی با چرخش هر ۹۰ دقیقه یک بار به دور زمین، منظره‌‌ای از ابرها، اقیانوس‌‌ها و قاره‌‌ها را همراه با قوس جزئی لبه این سیاره در دوردست ثبت می‌‌کند.

تصویری از زمین در مأموریت آپولو ۱۷

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

البته، این تصویر به‌‌صورت دیجیتالی بازسازی‌‌شده، منظره‌‌ای را نشان می‌‌دهد که تاکنون تنها توسط ۲۴ فضانورد آپولو که بین سال‌‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۷۲ به کره ماه سفر کردند و بازگشتند، بدست آمده است. تصویر اصلی گرفته‌‌شده از این منظره، توسط سرنشینان آپولو ۱۷ که در حال بازگشت به زمین بودند، در ۱۷ دسامبر ۱۹۷۲ ثبت شده است. در حال حاضر، این تصویر آخرین تصویر زمین از این چشم‌‌انداز سیاره‌‌ای است که توسط بشر گرفته شده است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

یک نظر ثبت شده در “تصویری از زمین در مأموریت آپولو ۱۷ — تصویر نجومی

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *