نجوم 226 بازدید

اگر تنها راه بازگشت شما به زمین، چرخیدن به دور «ماه» (Moon) بود، چه حسی پیدا می‌‌کردید؟ در سال ۱۹۷۰، سرنشینان «آپولو ۱۳» (Apollo 13) هنگامی که سعی داشتند به زمین بازگردند، به دلیل خراب شدن ناگهانی فضاپیمایشان، در چنین موقعیت دشواری قرار گرفتند. آن‌‌ها برای ارتباط رادیویی با مرکز کنترل مأموریت ناسا، ثبت چشم‌‌اندازهای خارق‌‌العاده در اطراف ماه را جایگزین سفر مخاطره‌‌آمیز خود کردند. این چشم‌‌اندازها که توسط فضاپیمای رباتیک «مدارگرد شناسایی ماه» (Lunar Reconnaissance Orbiter) ثبت شده بودند، اکنون به صورت دیجیتالی بازسازی شده‌‌اند.

ابتدای ویدئویی که در اینجا مشاهده می‌‌کنید، با ناپدید شدن زمین در پشت لبه تاریک ماه شروع می‌‌شود، تا اینکه ۸ دقیقه بعد، خورشید روبروی ماه طلوع کرده و شروع به روشن کردن سطح شگفت‌‌انگیز و پر از چاله ماه می‌‌کند. چند دقیقه پس از آن، هنگام پدیدار شدن هلال زمین از پشت ماه، ارتباط رادیویی دوباره برقرار می‌‌شود. به کمک گرانش ماه و مشورت با بسیاری از دانشمندان و مهندسان ماهر ناسا، چند روز بعد، چترهای نجات آپولو ۱۳ بر فراز اقیانوس آرام باز شدند و سرنشینان آن به سلامت روی زمین فرود آمدند.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *