نجوم ۳۲ بازدید

آیا خورشید هر روز به یک نقطه در آسمان بازمی‌‌گردد؟ خیر. پاسخ بهتر و بصری‌‌تر به این پرسش، منحنی «آنالما» (Analemma) است که از ترکیب تصاویر گرفته‌‌شده در یک زمان و مکان درطول یک سال ایجاد می‌‌شود. آنالمایی که در این تصویر نشان داده شده است، حاصل تدوین عکس‌‌هایی است که در ساعت ۴:۳۰ بعدازظهرِ روزهایی از سال ۲۰۲۱ در کشور تایوان گرفته شده‌‌اند. در پیش‌‌زمینه تصویر، خط افق شهر تایپه و برج بلند تایپه ۱۰۱ به‌ چشم می‌‌خورد.

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

مکان خورشید در انقلاب دسامبر و انقلاب ژوئن به‌‌ترتیب در دورترین نقطه در سمت چپ و راست نشان داده شده است. همچنین، موقعیت خورشید در باقی روز «انقلاب‌‌ها» (Solstices) و «اعتدال‌‌ها» (Equinoxes) به‌ تصویر کشیده شده است (خطوط ممتد). دیروز (۳۱ خرداد ۱۴۰۱)، انقلاب ژوئن ۲۰۲۲ بود. در نیمکره شمالی زمین، این روز روزی است که خورشید طولانی‌‌ترین زمان را در آسمان سپری می‌‌کند. در بسیاری از کشورها، دیروز آغاز رسمی یک فصل جدید بود، به‌‌عنوان مثال، آغاز فصل زمستان در نیمکره جنوبی.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۶ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر