اخترشناسان بر این باورند که به تازگی انفجار بسیار بزرگی را در یک سیاه‌‌چاله (Black Hole) مشاهده کرده‌‌اند که تا به حال نظیر آن در کیهان دیده نشده است. تصویری که در اینجا مشاهده می‌‌کنید، یک تصویر ترکیبی و دارای رنگ کاذب است که از یک خوشه کهکشانی در صورت فلکی «مارافسای» (Ophiuchus) یا «حامل مار» (The Serpent-bearer) گرفته شده است. این تصویر ترکیبی، شامل تصاویر پرتو ایکس از «رصدخانه پرتو ایکس چاندرا» ( Chandra X-ray Observatory) و «نیوتن» (XMM-Newton) به رنگ ارغوانی، یک تصویر رادیویی (از تلسکوپ رادیویی غول پیکر Metrewave در هند) به رنگ آبی و یک تصویر فروسرخ از کهکشان‌‌ها و ستاره‌‌ها است که در این میدان دید برای اندازه‌‌گیری صحیح به رنگ سفید نشان داده شده‌‌اند.

بزرگ‌‌ترین انفجار کیهانی توسط یک سیاه چاله بسیار بزرگ

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

خط‌‌چین‌‌هایی که در این تصویر دیده می‌‌شوند، مرز حفره‌‌ای را نشان می‌‌دهند که توسط یک سیاه‌‌چاله اَبَرپرجرم منفجر شده است. این سیاه‌‌چاله در مرکز کهکشانی که با علامت بعلاوه نشان داده شده، کمین کرده است. گمان می‌‌شود که این فوران بزرگ به علت بلعیدن بسیار زیاد سیاه‌‌چاله و تجربه یک دوره کوتاه از برون‌‌ریزی سیاه‌‌چاله باشد که منجر به پس‌‌زنی انفجار یک جت رادیویی قوی در فضای بین کهکشانی شده است. مقدار انرژی لازم برای انفجار این حفره، معادل تقریباً ۱۰ میلیارد انفجار ابرنواختری است.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *