نجوم 0 بازدید

این ابر یک نوع غیرمعمول و گاه خطرناک از ابرهای توفان تندری است که توفان «چرخشی» یا «اَبَریاخته‌‌ای» (Supercell) نامیده می‌‌شود. توفان‌‌های چرخشی ممکن است منجر به گردبادهای مخرب، تگرگ، جریان هوای نیرومند و پرفشار رو به پایین یا باران شدید شوند. گاهی اوقات نیز ممکن است فقط مهیب به‌‌نظر برسند. در توفان چرخشی، یک «میان‌‌چرخند» (Mesocyclone) به‌‌وجود می‌‌آید؛ ستون بالارونده‌‌ای از هوا که توسط جریان‌‌های رو به پایین هوا احاطه شده است.

توفان‌‌های چرخشی بر فراز بسیاری از مکان‌‌های مختلف کره زمین می‌‌توانند رخ دهند، اما به‌‌طور ویژه در «نوار گردباد» (Tornado Alley) ایالات متحده آمریکا رایج‌‌اند. در این ویدئو، چهار سکانس زمان‌‌گریز از توفان چرخشی سال ۲۰۱۳ که در حال چرخش و حرکت بر فراز شهر بوکر تگزاس است، نشان داده شده است. ابرهای جدید درحال شکل‌‌گیری در نزدیکی مرکز توفان، چرخش گردوغبار روی زمین و چشمک زدن برق آذرخش در ابرهای بالاتر همگی درحالی دیده می‌‌شوند که این پیکره پیچیده به‌‌شکل مهیبی می‌‌چرخد. سرانجام، پس از چند ساعت، همان‌‌طور که در سکانس پایانی نشان داده شده است، با فروکش کردن توفان، باران شدید شروع به باریدن می‌‌کند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *