این «شفق قطبی» (Aurora) که در سال ۲۰۱۵ به‌‌وقوع پیوست، به‌‌دلیل درخشندگی زیاد و پیدایش سریع مورد توجه ایسلندی‌‌ها قرار گرفت. این شفق قطبی ناشی از یک طوفان خورشیدی همراه با ذرات پرانرژی رانده‌‌شده از خورشید بود که از طریق یک شکاف در «مگنتوسفر» یا «مغناطیس‌‌سپهر» (Magnetosphere) زمین وارد جو شده بودند. اگرچه الگوی مارپیچی این شفق قطبی را می‌‌توان تشخیص داد اما انسان‌‌های خلاق ممکن است این تابش پیچیده را به‌‌صورت یک تصویر فضایی از نمادهای رایج تصور کنند.

شفق قطبی مارپیچی بر فراز ایسلند

در پیش‌‌زمینه تصویر، رودخانه Ölfusá و چراغ‌‌هایی که یک پل را در شهر «سلفوس» (Selfoss) روشن کرده‌‌اند، دیده می‌‌شود. در آن سوی ابرهای کم‌‌ارتفاع نیز یک ماه تقریباً کامل به‌‌چشم می‌‌خورد. فعالیت خورشید و احتمالاً شفق‌‌های قطبی ناشی از آن روی زمین به‌‌تدریج درحال افزایش است زیرا خورشید از دوره کم‌‌فعالیت خود (کمینه خورشیدی) در چرخه ۱۱ساله‌‌اش بیرون می‌‌آید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۱۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

یک نظر ثبت شده در “شفق قطبی مارپیچی بر فراز ایسلند — تصویر نجومی

  • سلام وقت بخیر.. شفق قطبی یکی از پدیده های زیبای آسمان هست که گهگاه دیده می شود،ساکنین عرض های شمالی و جنوبی زمین هنگام شفق قطبی این منظره زیبا را بخوبی مشاهده می کنند.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *