این سه سحابی درخشان، اغلب در گشت‌‌های تلسکوپی صورت فلکی «کمان» (Sagittarius) و میدان‌‌های پرستاره مرکز کهکشان راه شیری نمایان می‌‌شوند. «شارل مسیه» (Charles Messier)، کیهان‌‌گرد قرن هجدهم، دو تا از این سحابی‌‌ها را در فهرست خود قرار داد؛ M8 (سحابی بزرگ در پایین و سمت راست مرکز) و M20 (سحابی رنگارنگ نزدیک بالای تصویر). سحابی سوم که در سمت چپ M8 قرار دارد و توسط رگه‌‌ای از گرد و غبار تاریک از سحابی بزرگ‌‌تر جدا شده است، NGC 6559 نام دارد.

سه سحابی در صورت فلکی کمان

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این سه سحابی، پرورشگاه‌‌های ستاره‌‌ای هستند که حدوداً پنج هزار سال نوری یا بیشتر از زمین فاصله دارند. M8 با گستردگی بیش از صد سال نوری، «سحابی مرداب» (Lagoon Nebula) و M20 نیز «سحابی سه‌‌تکه» (Trifid Nebula) نامیده می‌‌شود. گاز هیدروژن برافروخته باعث شده است که این سحابی‌‌های گسیلشی، رنگ غالبشان قرمز باشد. البته، در سحابی سه‌‌تکه، رنگ‌‌های آبی نیز به چشم می‌‌خورد که ناشی از نور بازتاب‌‌شده ستاره‌‌ها توسط گرد و غبار است. این چشم‌‌انداز میان‌‌ستاره‌‌ای وسیع، تقریباً ۴ درجه یا ۸ قرص کامل ماه را در آسمان پوشش می‌‌دهد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *