نجوم ۱۷ بازدید

این چیزی که از مقابل خورشید عبور می‌‌کند چیست؟ به‌‌نظر می‌‌رسد یک قمر است، اما نمی‌‌تواند ماه زمین باشد چون گرد نیست. این جرم آسمانی، «فوبوس» (Phobos)، قمر «مریخ» (Mars) است. این ویدئو، یک ماه پیش توسط «مریخ‌‌نورد استقامت» (Perseverance Rover) از سطح مریخ گرفته شده است. فوبوس با پهنای ۱۱/۵ کیلومتر، نسبت به ماه زمین ۱۵۰ برابر کوچک‌‌تر (ازنظر قطر) و به سیاره مادرش ۵۰ برابر نزدیک‌‌تر است. درحقیقت، فوبوس آنقدر به مریخ نزدیک است که انتظار می‌‌رود درحدود ۵۰ میلیون سال آینده فرو بپاشد و به مریخ برخورد کند.

در مدتی کوتاه، مدار پایینی فوبوس باعث می‌‌شود خورشیدگرفتگی‌‌هایی سریع‌‌تر از آنچه از زمین دیده می‌‌شود، رخ دهد. این ویدئو در زمان واقعی نشان داده شده است و همان‌‌طور که مشاهده می‌‌کنید این عبور واقعاً حدود ۴۰ ثانیه طول کشید. فیلم‌‌بردار (مریخ‌‌نورد رباتیک استقامت) به کاوش «دهانه جیزرو» (Jezero Crater) در مریخ ادامه می‌‌دهد و علاوه‌‌بر سرنخ‌‌های مربوط به تاریخچه آبی این سیاره که اکنون خشک است، شواهدی از حیات میکروبی باستانی را نیز جست‌‌وجو می‌‌کند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۷ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر