نجوم ۲۴۷ بازدید

در اواخر ماه گذشته، درست پس از غروب آفتاب، چشم‌‌اندازی زیبا در آسمان زمین شکل گرفت که در اینجا به تصویر کشیده شده است. همانطور که مشاهده می‌‌کنید، در سمت چپ تصویر، ماه در یک فاز هلالی درخشان و در سمت راست آن، سیاره «زهره» (Venus) که در این ماه و ماه گذشته، پرنورترین سیاره در آسمان شب بود، خودنمایی می‌‌کنند. با یک تلسکوپ کوچک، می‌‌توانید تشخیص دهید که در اینجا سیاره زهره در فاز نیم قرار دارد، یعنی همانطور که از سیاره زمین قابل مشاهده است، تنها نیمی از این سیاره در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گرفته و به شدت روشن شده است.

چشم اندازی از یک مثلث کیهانی

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در سمت بالای تصویر و بسیار دورتر از ماه و سیاره زهره، «خوشه ستاره‌‌ای پروین» (Pleiades Star Cluster) به چشم می‌‌خورد که همراه با این دو جرم آسمانی، یک مثلث کیهانی تشکیل داده است. ماه و سیاره زهره نسبت به ستاره‌‌های پس‌‌زمینه و خوشه پروین در حرکت هستند. همانطور که می‌‌دانید، در ابتدای ماه آوریل (اواسط فروردین)، سیاره زهره درست از جلوی خوشه پروین عبور کرد و یک رویداد نادر که فقط هر هشت سال یک بار رخ می‌‌دهد را به نمایش گذاشت. این تصویر که در نزدیکی اَونلی (Avonlea) واقع در ساسکاچوان (Saskatchewan) کانادا گرفته شده است، حاصل مجموعه‌‌ای از نوردهی‌‌های یک دوربین به مدت ۷۰ دقیقه است. موقعیت این اجرام کیهانی از قبل پیش‌‌بینی شده بود، اما تنها چیز پیش‌‌بینی نشده، وجود یک درخت در پیش‌‌زمینه این تصویر بود.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر