نجوم 197 بازدید

در این تصویر، یک ستاره را مشاهده می‌‌کنید که هنگام عبور از این ناحیه به دام یک سیاه‌‌چاله (Black Hole) افتاده است. اگر این ستاره مستقیماً به یک سیاه‌‌چاله پرجرم برخورد کند، به طور کامل سقوط خواهد کرد. به احتمال زیاد، این ستاره به اندازه کافی نزدیک می‌‌شود تا گرانش سیاه‌‌چاله، لایه‌‌های بیرونی ستاره را جدا سازد یا اینکه ستاره را درهم‌‌گسیخته کند.

در هم گسیختگی یک ستاره توسط سیاه چاله

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

همان‌‌طور که مشاهده می‌‌کنید، با وجود اینکه ستاره از سیاه‌‌چاله‌‌ای پرجرم عبور کرده است، اما بیشتر گاز آن که همچنان می‌‌چرخد، توسط سیاه‌‌چاله پس زده می‌‌شود. این رویدادهای درهم‌‌گسیختگی جزر و مدی ستاره‌‌ای که تعداد رو به افزایش آن‌‌ها به کمک بررسی‌‌هایی که به صورت خودکار انجام می‌‌شوند، در حال کشف شدن است، می‌‌توانند به اندازه ابرنواختر (Supernova) درخشان باشند. لبه داخلی گاز و غبار اطراف سیاه‌‌چاله توسط این رویداد درهم‌‌گسیختگی برانگیخته می‌‌شوند و ممکن است تا مدتی پس از ناپدید شدن ستاره، تابش کنند.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *