نجوم 122 بازدید

روز دوشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، «عطارد» (Mercury) از مقابل خورشید عبور خواهد کرد و از زمین، قابل مشاهده خواهد بود. این پدیده که آن را «گذر عطارد» (Transit of Mercury) می‌گویند، در مناطق غربی ایران قابل رویت است. مشاهده این گذر، باید با استفاده از وسایل اپتیکی مناسب و دارای فیلتر محافظ انجام می‌شود و به هیچ عنوان نباید با چشم غیر مسلح به طور مستقیم آن را تماشا کرد چون ممکن است منجر به نابینایی کامل چشم‌ها شود. شایان توجه است که گذر بعدی عطارد، ۲۳ آبان سال ۱۴۱۱ است.

گذر عطارد از مقابل خورشید -- به زبان ساده

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر، کلیک کنید.

آخرین گذر عطارد در سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) به وقوع پیوسته است. سیاره عطارد از سیارات داخلی مدار زمین است که بین زمین و خورشید قرار گرفته است. تصویری که مشاهده می‌کنید، توالی تصاویر زمان‌گریزی است که روی یک قاب یکتا قرار گرفته‌اند. این عکس‌ها از یک بالکن در بلژیک ثبت شده‌اند و کل گذر به وقوع پیوسته در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۲ (۷ می ۲۰۰۳) را به تصویر می‌کشند. این گذر بیش از ۵ ساعت به طول انجامیده است؛ بنابراین، این ۲۳ تصویر تقریبا با فاصله‌های ۱۵ دقیقه‌ای از یکدیگر، گرفته شده‌اند. در سمت راست و نزدیک به مرکز تصویر، لکه‌های خورشیدی نیز قابل مشاهده هستند.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *