«نظریه نسبیت عام» (General Relativity) که توسط آلبرت اینشتین و در حدود ۱۰۰ سال پیش ارائه شد، پدیده «همگرایی گرانشی» (Gravitational Lensing) را پیش‌بینی کرده بود. این پدیده، یکی از عواملی است که به کهکشان‌های دوردست، چنین زیبایی قابل توجهی می‌بخشد؛ زیبایی که از طریق شیشه‌های پرتو ایکس (X-Ray) و داده‌های تصاویر نوری، که توسط «تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا» (Chandra X-ray Observatory | CXO) و «تلسکوپ فضایی هابل» (Hubble Space Telescope) ثبت شده‌اند، به تصویر کشیده شده است. «مجموعه کهکشان های گربه چشایر» (Cheshire Cat Galaxy Group)، گروهی متشکل از دو «کهکشان بیضوی» (Elliptical Galaxies) بزرگ است و همانطور که در تصویر می‌توان مشاهده کرد، در قابی از کمان‌ها قرار گرفته است. این کمان‌ها، تصاویر نوری از کهکشان‌های دوردست موجود در پس‌زمینه هستند که با توزیع کلی «جرم گرانشی» (Gravitational Mass) مجموعه کهکشان‌های پیش‌زمینه، هم‌گرا شده‌اند.

مجموعه کهکشان های گربه چشایر

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

البته، جرم گرانشی تحت تاثیر «ماده تاریک» (Dark Matter) قرار گرفته است. دو کهکشان بیضوی و بزرگ «چشم» مانند، روشن‌ترین اعضای مجموعه ستاره‌های خود را که در حال ادغام هستند، به نمایش گذاشته‌اند. سرعت نسبی برخورد این ستاره‌ها، در حدود ۱,۳۵۰ کیلومتر بر ثانیه است و موجب می‌شود تا گازها، میلیون‌ها درجه داغ شوند و تابش‌های پرتو ایکس بنفش رنگ را ایجاد کنند.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *