نجوم ۲۹۹ بازدید

کمان زیبایی که در این تصویر نقش بسته، از ستاره‌ها، کهکشان‌ها و یک سیاره تشکیل شده است. بسیاری از این ستارگان به قوس بزرگی محدود شده‌اند که در این تصویر وجود دارد؛ قوسی که «کهکشان راه شیری» (Milky Way Galaxy) در آن قرار دارد. پایین‌تر از قوس، کهکشان همسایه راه شیری یعنی «ابر ماژلانی بزرگ» (Large Magellanic Cloud | LMC) نیز قرار دارد. در این تصویر، ستاره‌های «کژدم‌دل» (Antares) و «شباهنگ» (Sirius) را می‌توان به ترتیب در سمت چپ و راست تصویر مشاهده کرد.

آینه غول آسا در دل کویر نمک -- تصویر نجومی روز

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

سیاره «مشتری» (Jupiter) دقیقا در پایین کژدم‌دل قرار دارد. این تصویر، ترکیبی از ۱۵ فرم عمودی است که به طور متوالی طی ۱۰ دقیقه و در «سالار دو ییونی» (Salar de Uyuni) ثبت شده‌اند. سالار دو ییونی بزرگ‌ترین کویر نمک دنیا است که در کشور بولیوی و در نزدیکی رشته‌کوه آند قرار دارد. این کویر نمک بی‌نظیر، پس از بارش باران، به بزرگ‌ترین آینه دنیا مبدل می‌شود. تصویری که از این آینه غول‌آسای طبیعی مشاهده می‌کنید، فروردین سال ۱۳۹۸ گرفته شده است.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.