عمومی , فناوری 18178 بازدید

اگر از فتوشاپ در پروژه‌های طراحی خود از جمله برای خلق لوگو، پوستر، اینفوگرافیک یا هر چیز دیگر استفاده می‌کنید، در این صورت باید در مورد تایپوگرافی اطلاعاتی داشته باشید.

دانلود ویدیو

فتوشاپ ابزارهای بسیار زیادی برای وارد کردن متن در صفحه دارد که با آن‌ها می‌توان ظاهری خارق‌العاده به متن بخشید. اما این کار را از کجا باید شروع کرد؟

در این نوشته هر آنچه برای دانستن در مورد کار با متن در فتوشاپ نیاز دارید را به شما آموزش خواهیم داد.

اطلاعات مقدماتی در مورد ابزار TYPE در فتوشاپ

پیش از این‌که آموزش خود را آغاز کنیم ابتدا مروری سریع بر مقدمات بسیار ابتدایی استفاده از متن در فتوشاپ خواهیم داشت.

شما با استفاده از ابزارهای TYPE می‌توانید نوشته‌ای را در سند گرافیکی خود وارد کنید. برای این کار می‌توانید در نوار ابزار در سمت چپ صفحه بر روی ابزار TYPE کلیک کنید و یا با زدن دکمه T روی کیبورد این ابزار را فعال نمایید.

وقتی این ابزار را انتخاب کردید، گزینه‌های Type در نوار گزینه‌ها در بالای پنجره ظاهر می‌شود. بخش‌های عمده این نوار موارد زیر هستند:

 • Font Family (خانواده فونت): در این بخش می‌توانید یکی از فونت‌های نصب‌شده روی سیستم را انتخاب کنید.
 • Font Style (سبک فونت): می‌توانید برای فونت انتخاب شده یک سبک مانند درشت یا مات را انتخاب کنید.
 • Size (اندازه): اندازه فونت را در این بخش تعیین می‌کنید.
 • Align Text (تراز متن): تراز متن را به صورت چپ‌چین، راست‌چین یا وسط‌چین تنظیم کنید.
 • Color (رنگ): یک رنگ برای نوشته تعیین کنید.
 • Cancel or Commit (لغو یا تایید): زمانی که نوشته‌ای را در سند وارد کردید می‌توانید آن را تأیید کنید تا روی بوم قرار گیرد و یا لغو کنید تا کلاً حذف شود.

هر یک از آیتم‌های متن همیشه در لایه خود قرار می‌گیرد. برای جابجایی یا تغییر اندازه متن در زمان ویرایش می‌توانید با زدن دکمه Ctrl یا Cmd آن را به محل مورد نظر بکشید.

شما می‌توانید هر زمان متن را ویرایش کنید، و نوع و یا اندازه فونت را تغییر دهید. برای این کار کافی است بر روی ابزار Type کلیک کنید و دقیقاً همانند نرم‌افزار مایکروسافت ورد از کرسر برای برجسته کردن متن استفاده نمایید. برای این کار انتخاب کردن خود لایه متن به تنهایی کافی نیست.

ایجاد متن برای تیترها و عناوین

روش عمده‌ای که افراد برای ایجاد متن در سند فتوشاپ استفاده می‌کنند، این است که بر روی ابزار تایپ افقی یا عمودی کلیک کرده، سپس بر روی بوم فتوشاپ کلیک می‌نمایند و در ادامه شروع به نوشتن می‌کنند.

این روش برای ایجاد تیتر، عناوین یا دیگر قطعه‌های متنی کوتاه تک‌خطی روش مناسبی است.

کلیک کردن بر روی صفحه باعث می‌شود که یک ناحیه متنی ایجاد شود که به مرور که تایپ می‌کند، بسط می‌یابد. همه متن در یک خط قرار می‌گیرد و هرگز به یک خط جدید نمی‌شکند. حتی اگر به انتهای بوم برسید باز این خط به راه خود ادامه داده و از صفحه خارج می‌شود.

اگر می‌خواهید خطوط متن خود را بشکنید و به سر سطر بروید باید کرسر را در مکان مورد نظر برده و اینتر را بزنید. همچنین یک روش بهتر این است که لایه‌های متنی جداگانه‌ای برای هر خط ایجاد کنید. بدین ترتیب می‌توانید بر روی موقعیت هر یک از خطوط به طور منفرد کنترل داشته باشید.

کار با متون پاراگراف

در مورد متون طولانی‌تر مانند پاراگراف‌ها یا فهرست‌ها می‌توانید ابتدا یک کادر متنی ایجاد کنید.

برای این منظور ابزار Horizontal Type را انتخاب کنید و گزینه‌های فرمت ساده را تعیین کنید. این ابزار را گرفته و به صورت قطری بر روی بوم بکشید تا یک کادر متنی مستطیلی ایجاد شود. اینک می‌توانید متن مورد نظر خود را درون کادر تایپ کرده یا بچسبانید.

کادر متنی اندازه ثابتی دارد. وقتی متن به سمت راست آن برخورد کند به طور خودکار شکسته و به سر سطر می‌رود. اگر متن خیلی طولانی باشد باید اندازه کادر را تغییر دهید تا همه بخش‌های آن دیده شود. همچنین می‌توانید اندازه متن را نیز تغییر دهید.

دکمه‌های Ctrl + T (ویندوز) و یا Cmd + T (مک) را بزنید و یکی از گوشه‌های کادر را روی صفحه بکشید تا کادر بزرگ‌تر شود.

ایجاد شکل‌های خاص برای کادر متنی

هنگام ایجاد کادرهای متنی محدود به اشکال مستطیلی نیستید. شما می‌توانید از ابزارهای مختلف برای ترسیم شکل استفاده کنید و یا با ابزار Pen به طور دستی شکلی ترسیم کرده و سپس آن را با متن پر کنید.

یکی از ابزارهای Shape و یا ابزار Pen را انتخاب کنید، در گوشه سمت چپ-بالا Tool Mode را به صورت Path تعیین کنید و سپس شکل خود را بر روی بوم بکشید.

اینک ابزار Horizontal Type را انتخاب کرده و درون مسیری که انتخاب کردید کلیک کنید. با این کار شکل به یک کادر متنی تبدیل می‌شود. اینک تراز متن را به صورت Center (وسط‌چین) انتخاب کرده و متن مورد نظر خود را درون آن تایپ کرده و یا بچسبانید.

شکل‌های سفارشی زمانی که نیاز دارید، متون پیرامون تصاویر و یا دیگر اشیای طراحی‌تان بپیچند بسیار مفید هستند.

قرار دادن متن روی منحنی در فتوشاپ

همچنین می‌توانید متن خود را روی یک خط منحنی نیز تنظیم کنید.

برای این کار ابتدا ابزار Pen را انتخاب کنید. در نوار Options در بالا حالت Tool را روی Path بگذارید. اینک یک منحنی روی صفحه ترسیم کنید. اگر به یک راهنما در این خصوص نیاز دارید می‌توانید از این آموزش فتوشاپ استفاده کنید.

سپس ابزار Horizontal Type را انتخاب کنید. کرسر را بر روی مسیر منحنی که ترسیم کردید ببرید. وقتی کرسر به شکل یک خط موج‌دار در آمد کلیک کنید. بدین ترتیب یک کادر متنی بر روی مسیر ایجاد می‌شود. اینک می‌توانید متن خود را وارد کنید.

همچنین می‌توانید متن خود را طوری تنظیم کنید که بر روی بخش بیرونی یک شکل قرار بگیرد. این فرایند نیز مشابه حالت قبلی است و تنها کافی است یکی از ابزارهای Shape را به جای Pen انتخاب کنید. در این حالت نیز پیش از ترسیم شکل مطمئن شوید که حالت Tool روی Path است.

برای تنظیم موقعیت متن روی منحنی می‌توانید از ابزار Direct Selection Tool استفاده کنید. نشانگر ماوس را روی متن ببرید تا اینکه کرسر به شکل دو فلش متقاطع در آید. کلیک کرده و در راستای خط بکشید تا متن در راستای آن جابجا شود.

همچنین می توانید کلیک کرده و در عرض خط بکشید تا تعیین کنید که متن باید در بخش درونی یا بیرونی خط قرار گیرد.

ماسک کردن متن در فتوشاپ

آخرین ابزار عمده متنی در فتوشاپ دو ابزار Horizontal Type Mask Tool و Vertical Type Mask Tool هستند.

این ابزارها متن را روی بوم قرار نمی‌دهند. بلکه یک شکل بر اساس متن ایجاد می‌کنند که می‌توانید از آن در طراحی‌های خود استفاده کنید. به همین دلیل مهم است که پیش از استفاده از این ابزارها فونت صحیحی را انتخاب کرده باشید. چون دیگر نمی‌تواند به عقب بازگشته و آن را ویرایش کنید.

ابتدا یک تصویر در فتوشاپ باز کنید یا لایه‌ای را که شامل رنگ است انتخاب نمایید.

یکی از ابزارهای ماسک متن را انتخاب کرده و فونت مورد نظر خود را تنظیم نمایید. اینک بر روی بوم کلیک کرده و شروع به نوشتن کنید. وقتی دکمه Commit را بزنید متن شما به حالت انتخابی درمی‌آید. در ادامه سه روش استفاده از این متن انتخاب شده را بیان می‌کنیم:

می‌توانید بافتی به متن خود اضافه کنید

بر روی دکمه Add Layer Mask در انتهای پنل لایه‌ها بزنید. این کار باعث می‌شود که پس‌زمینه شفاف شود و تنها شکل متن با بافتی که از تصویر باقیمانده است در صفحه بماند.

پر کردن متن با رنگ پس‌زمینه

بر روی Ctrl + Backspace یا Cmd + Backspace بزنید تا متن را برش داده و آن را با رنگ پس‌زمینه‌ای که اینک انتخاب کرده‌اید جایگزین کنید.

برش دادن متن از پس‌زمینه

دکمه‌های Shift + Ctrl + I یا Shift + Cmd + I را برای معکوس کردن حالت انتخاب بزنید. اینک بر روی دکمه‌های Ctrl + J یا Cmd + J بزنید. لایه زیرین را مخفی کنید تا تصویر اصلی با برش‌های شفاف شکل متن باقی بماند.

سبک بندی متن در فتوشاپ

اینک که روش‌های اصلی وارد کردن متن‌ در صفحه را دانستید بهتر است با طرز سبک بندی متن نیز آشنا شود. ما قبلاً تنظیمات اولیه نوار گزینه‌ها را مرور کردیم. چند مورد دیگر نیز وجود دارند که در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

 • جهت متن (Text Direction): با زدن این دکمه جهت متن بین حالت افقی و عمودی فرق می‌کند.
 • رفع حالت دندانه‌ای (Anti-aliasing): با تنظیم این گزینه می‌توان روش نمایش متن را به صورت نرم یا دندانه‌ای تعیین کرد.
 • پوشش متن (Warp text): متن را بر اساس 15 سبک از پیش تعیین شده تنظیم می‌کند.
 • پنل کاراکتر/ پاراگراف (Open Character/Paragraph Panel) پنلی را باز می‌کند که در آن تنظیمات مربوطه به حروف متن و همچنین پاراگراف‌ها را می‌توان تعیین کرد.
 • سه‌بعدی (3D): از حالت نمایش سه‌بعدی فتوشاپ استفاده می‌کنید.

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم باید پیش از هر گونه تغییر در فرمت متن، آن را با کرسر انتخاب کنید.

پنل‌ کاراکتر و پاراگراف

دکمه پنل کاراکتر و پاراگراف را در نوار گزینه‌ها بزنید. در برگه نخست مجموعه‌ای از گزینه‌ها برای فرمت بندی حروف وجود دارد. برخی از آن‌ها مانند انتخاب فونت و رنگ آن تکرار گزینه‌هایی هستند که قبلاً دیدیم ولی بقیه آن‌ها امکان تنظیم دقیق متن را در اختیار شما قرار می‌دهند.

 • منوی پنل (Panel Menu): این بخش شامل گزینه No Break است که با زدن آن می‌توان از جدا نشدن دو کلمه اطمینان حاصل کرد و بدین ترتیب آن دو کلمه در هر حال در یک خط باقی خواهند ماند.
 • فاصله خطوط (Leading): با این گینه می‌توان فاصله بین خطوط متن را تنظیم کرد. اگر آن را روی Auto بگذارید به طور خودکار بهترین فاصله را با توجه به اندازه حروف انتخاب می‌کند.
 • کرنینگ (Kerning): فاصله بین هر جفت کاراگتر را تعیین می‌کند. تنظیم این گزینه به صورت Metrics باعث می‌شود که از طراحی پیش‌فرض فونت استفده شود و اگر از گزینه Optical استفاده شود، فتوشاپ آن را به صورت خودکار تعیین می‌کند.
 • ترکینگ (Tracking): فاصله‌بندی بین همه کاراکترهای متن را تنظیم می‌کند. هر چه از ترکینگ فشرده‌تری (یعنی اعداد منفی) استفاده شود عناوین متن فشرده‌تر شده و حس اضطرار بیشتری ایجاد می‌شود.
 • مقیاس افقی و مقیاس عمودی (Vertical Scale and Horizontal Scale): این گزینه‌ها باعث می‌شوند متن در راستای افقی یا عمودی کشیده شده یا بسط یابد. از این گزینه تنها در موارد خاصی از طراحی استفاده می‌شود. اگر به انواع متون عریض‌تر یا طولانی‌تر نیاز دارید بهتر است از فونت مناسب آن استفاده کنید.
 • جابجایی خط کرسی (Baseline Shift): حروف نوشته را به بخش بالا یا پایین خط کرسی انتقال می‌دهد. این گزینه اغلب برای نوشتن حروف بالانویس مانند توان و یا زیرنویس مانند اندیس استفاده می‌شود.
 • درشت یا ایتالیک (Faux Bold and Italics): سعی کنید از این گزینه‌ها استفاده نکنید. همواره در صورت وجود از نسخه‌های Bold یا Oblique فونت انتخابی استفاده کنید.
 • حروف کوچک یا بزرگ (All Caps and Small Caps): به طور خودکار حروف متن را به صورت حروف بزرگ درمی‌آورد.
 • گزینه‌های دیگر: تنظیمات مختلفی برای ایجاد حروف زیرنویس یا بالانویس، زیرخط دار کردن یا کنترل برخی فونت‌های خاص OpenType وجود دارد.

بر روی برگه Paragraph کلیک کنید تا گزینه‌های فرمت بندی طرح بخش‌های بزرگ‌تری از متن را بینید.

در این برگه می‌توانید تورفتگی‌ها یا حاشیه‌های چپ و راست بدنه متن را تنظیم کرده و همچنین استفاده از خط تیره بین کلمات جدا شده در خطوط مختلف (Hyphenation) را فعال یا غیرفعال کنید.

جلوه‌های متنی در فتوشاپ

با استفاده فتوشاپ می‌توان جلوه‌های مختلفی به هر لایه از طراحی بخشید و این مسئله در مورد لایه‌های متن نیز صادق است. بدین ترتیب می‌توانید سایه‌ای روی متن بیندازید به طوری که گویی از پس‌زمینه خود برجسته‌تر است و یا می‌توانید جلوه درخشش را روی متن بیندازید.

بر روی لایه‌ای که می‌خواهید جلوه مورد نظر را اعمال کنید دو بار کلیک کنید تا کادر سبک لایه (Layer Style) باز شود.

گزینه Drop Shadow را انتخاب کنید و تنظیمات مختلف که شامل Opacity، Angle، و Distance است را انتخاب کنید. مطمئن شوید که دکمه Preview فعال است تا به صورت همزمان تأثیر اعمال جلوه روی متن را ببینید. وقتی از نتیجه کار راضی بودید بر روی OK کلیک کنید.

چرخش، یا مورب سازی متن در فتوشاپ

برای چرخاندن یا مایل کردن لایه متنی در فتوشاپ بر روی دکمه Ctrl + T یا Cmd + T بزنید تا ابزار Free Transform Tool باز شود.

نشانگر ماوس را روی گوشه‌های کادر محصورکننده متن ببرید تا این‌که شکل کرسر به صورت یک فلش دوطرفه درآید. اینک بر روی آن کلیک کرده و بچرخانید.

برای مورب کردن متن دکمه‌های Shift + Ctrl یا Shift + Cmd را زده و یکی از گوشه‌های کادر متنی را بگیرید. در یک جهت آن را بکشید و سپس اینتر را بزنید تا تغییرات اعمال شوند.

کار با فونت‌ها در فتوشاپ

انتخاب فونت صحیح یا جفت فونت‌ها یکی از اساسی‌ترین اجزای هر طراحی گرافیکی است.

با استفاده از منوی بازشدنی Fonts در نوار گزینه‌ها می‌توانید فونت مورد نظر خود را انتخاب کنید. در برابر هر فونت پیش‌نمایش کوچکی از آن دیده می‌شود.

می‌توانید فونت‌های محبوب خود را با کلیک بر روی آیکون ستاره در کنارشان بوکمارک کنید. برای این‌که بتوانید این فونت‌ها را بعداً پیدا کنید، کافی است بر روی آیکون ستاره در نوار منو بزنید.

یک فونت را انتخاب کرده و بر روی Similar Fonts بزنید تا همه تایپ‌فیس‌های دارای خصوصیات مشابه را ببینید.

برای افزایش گزینه‌های انتخابی در منوی باز شونده Fonts بر روی آیکون Add fonts from Typekit بزنید.

بدین ترتیب وب‌سایت Typekit آدوب باز می‌شود. در صورت نیاز وارد سایت شوید و سپس به دنبال فونت‌ها گشته و آن‌ها را به فتوشاپ اضافه کنید. بر روی دکمه Syns All بزنید تا همه سبک‌های فونت انتخابی در فتوشاپ وارد شوند. همچنین می‌توانید تنها سبک‌ها و وزن‌های مورد نیاز خود را همگام‌سازی کنید.

تطبیق فونت‌ها از تصاویر دیگر

در اغلب موارد تصویر دیگری در اختیار دارید که در آن فونتی هست که می‌خواهید مورد استفاده قرار دهید اما نمی‌توانید نوع فونت را تشخیص دهید. ابزار Match Fonts فتوشاپ می‌تواند به شناسایی این فونت‌های اسرارآمیز کمک کند یا دست‌کم جایگزین‌های مشابهی برای آن‌ها پیشنهاد دهد.

تصویر را باز کنید و به مسیر Type > Match Font بروید. این ابزار یک لایه روی بوم قرار می‌دهد. کادر مورد نظر را تنظیم کنید تا دقیقاً روی فونت قرار گیرد. برخی پیشنهادها پس از چند ثانیه ظاهر می‌شوند. کافی است یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و بر روبی OK بزنید.

دستکاری فونت

زمانی که مشغول طراحی یک لوگو هستید می‌توانید، ترفندی سریع که برای متمایز کردن آن می‌توانید استفاده کنید دستکاری فونت است. این کار در فتوشاپ به سهولت انجام می‌گیرد.

ابتدا متن را انتخاب کرده و به مسیر Type > Convert to Shape بروید. با این کار متن دیگر قابل ویرایش نخواهد بود.

ابزار Path Selection را بردارید تا بتوانید حروف منفرد را انتخاب کنید. اینک می‌توانید رنگ آن‌ها را تغییر دهید، آن‌ها را جابجا کنید و یا منفرداً جدا از بقیه متن بچرخانید.

از ابزار Direct Selection برای نمایش مسیر هر کاراکتر استفاده کنید. نقاط علامت‌دار را بکشید تا ظاهر فونت تغییر یابد. همچنین می‌توانید از ابزار Pen استفاده کرده و منحنی‌های جدیدی در حروف ایجاد کنید.

ترفندهای بیشتر فتوشاپ

نوشته بخشی جدایی‌ناپذیر از هر طراحی گرافیکی است و فتوشاپ ابزارهای بسیار قدرتمندی برای کنترل نحوه نمایش متن ارائه می‌دهد. شما می‌توانید هر گونه دیدگاه یا پیشنهاد خود را در مورد این نوشته در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان فرادرس در میان بگذارید. همچنین اگر به این مطلب علاقه‌مند بودید، احتمالاً آموزش‌های زیر نیز مورد توجه شما واقع خواهند شد:

==

بر اساس رای 5 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *