علامت مثلث سیاه کوچکی در بالای یکی از صندلی‌های کنار پنجره، در بسیاری از هواپیماها وجود دارد. این صندلی که به «صندلی ویلیام شاتنر» (William Shatner’s Seat) معروف است، بهترین زاویه دید را نسبت به بال هواپیما دارد و در شرایط اضطراری، ممکن است خلبان از آن استفاده کند.‌‌

صندلی ویلیام شاتنر در هواپیما

دلیل انتخاب این نام برای صندلی مذکور، یکی از قسمت‌های سریال تلویزیونی «Twilight Zone» است. در این قسمت با عنوان «کابوس در ارتفاع ۲۰۰۰۰ فیت» (Nightmare at 20,000 Feet) که یازدهم اکتبر سال ۱۹۶۳ نمایش داده شد، یکی از نقش‌آفرینان فیلم که بازیگر آن «ویلیام شاتنر» (William Shatner) بود، در حال پرواز با هواپیما و در ارتفاع ۶,۰۹۶ متری (۲۰,۰۰۰ فیت) از سطح زمین، موجودی را می‌بیند که روی بال هواپیما راه می‌رود. به همین دلیل پنجره‌ای که بهترین دید به بال هواپیما را دارد و با مثلث سیاه علامت‌گذاری شده به «صندلی ویلیام شاتنر» معروف شده است.

صندلی ویلیام شاتنر در هواپیما

صندلی ویلیام شاتنر در هواپیما چه کاربردی دارد؟

در صورتی که خدمه هواپیما احساس کنند مشکلی در «بال» (Wing)، «پیش‌بال» (slats)، برآافزا (فلپ | Flap) و یا حتی موتور هواپیما وجود دارد، بهترین راه برای بررسی این موضوع به صورت بصری، نگاه کردن از پنجره ویلیام شاتنر به بال‌ها است. همچنین، برای حصول اطمینان از «یخ‌زدایی» (De-Icing) بال‌ها در فصل زمستان نیز از این پنجره استفاده می‌شود. البته، فرایند یخ‌زدایی همیشه پیش از بلند شدن هواپیما و روی زمین، توسط خدمه انجام و نهایی می‌شود. اما گاهی در فصل زمستان و در حین پرواز، نیاز به بررسی این موضوع از پنجره است.

صندلی ویلیام شاتنر در هواپیما

در برخی از هواپیماها به ویژه برخی از هواپیماهای ایرباس (Airbus)، در صورتی که تردیدی پیرامون باز شدن «ارابه فرود» (Landing Gear) و قرارگیری آن روی سطح زمین در هنگام فرود وجود داشته باشد از این پنجره برای بررسی صحت عملکرد آن، استفاده می‌شود. البته، با وجود فناوری‌های جدیدی که در این حوزه ایجاد شده‌اند، اغلب نیاز به استفاده از صندلی ویلیام شاتنر نیست. اما، باید توجه داشت که هواپیما وسیله‌ای گران قیمت است که برای مدت طولانی نگهداری می‌شود، پس همچنان هواپیماهای قدیمی که به این قابلیت نیاز دارند احتمالا پرواز می‌کنند و بنابراین به این قابلیت نیاز دارند و ممکن است گاهی از آن استفاده کنند.

البته، در هواپیماهای جدید نیز همه جوانب احتیاط رعایت می‌شود. در واقع، ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که پیش‌تر وجود داشته‌اند از بین نمی‌روند و در کنار ویژگی‌های جدید، برای شرایط خاص نگهداری می‌شوند. هرچند، در برخی از هواپیماهای جدید ممکن است علامت مثلث سیاه کوچک وجود نداشته باشد و صندلی ویلیام شاتنر کاربرد خود را در آن‌ها از دست داده باشد. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که در صورت نیاز به استفاده از این پنجره برای بررسی وضعیت هواپیما، معمولا یکی از مهمان‌دارها این کار را به درخواست خلبان انجام می‌دهد. این کار به منظور پیش‌گیری از ایجاد رعب و وحشت در مسافران انجام می‌شود.

برای مسافرانی که علاقه‌مند به گرفتن زیباترین تصاویر هستند نیز، صندلی ویلیام شاتنر بهترین موقعیت مکانی در هواپیما است که زیباترین نما از بیرون هواپیما را ارائه می‌کند. بنابراین، مسافرانی که می‌توانند صندلی خود را در هواپیما و در هنگام تهیه بلیط انتخاب کنند، این صندلی بهترین گزینه است.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

^^

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

یک نظر ثبت شده در “صندلی ویلیام شاتنر در هواپیما

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *