عمومی , فناوری 1840 بازدید

اگر نیاز باشد که مقادیر موجود در یک جدول Word را جمع کنید می‌توانید بدون نیاز به ماشین‌حساب یا وارد کردن داده‌ها در نرم‌افزار اکسل (Excel) و کپی کردن مجدد حاصل جمع به Word این کار را انجام دهید. در اصل ورد توانایی انجام محاسبات ساده، مانند جمع کردن مقادیر موجود در ردیف و ستون جداول یا ضرب کردن و یافتن میانگین آن‌ها را دارد.

ضرب کردن مقادیر ردیف‌های جدول در Word

فرض کنید جدولی مانند زیر دارید. در این جدول، واحدهای فروش (Units) و بهای هر محصول (Unit Cost) را دارید و می‌خواهید آن‌ها را در هم ضرب کنید تا مجموع را به دست آورید.

جمع کردن ردیف و ستون

کار خود را با قرار دادن نقطه درج در سلول خالی بالایی ستون «Total» آغاز می‌کنیم. سپس به برگه Layout که در سمت راست و انتهایی ریبون ورد قرار دارد می‌رویم و در نهایت روی دکمه Formula کلیک می‌کنیم.

جمع کردن ردیف و ستون

در این مثال همانطور که گفته شد، باید مقدار موجود در ستون Units را در مقدار Unit Cost ضرب کنیم. به این منظور فرمول زیر را در فیلد Formula وارد کنید تا مقادیر این دو سلول در سمت چپ سلول جاری در هم ضرب شوند:

=PRODUCT(LEFT)

یک گزینه را از لیست بازشدنی قالب‌بندی Number انتخاب کنید تا قالب نتیجه فرمول مشخص شود.

جمع کردن ردیف و ستون جدول Word

روی OK کلیک کنید تا تنظیمات پذیرفته شوند و فرمول را در سلول وارد کنید:

جمع کردن ردیف و ستون جدول Word

نتیجه فرمول در سلول مربوطه نمایش می‌یابد:

جمع کردن ردیف و ستون جدول Word

متأسفانه ورد امکان انتخاب یک‌باره دسته‌ای از سلول‌ها و ایجاد فرمولی برای همه آن‌ها را در یک مرحله به ما نمی‌دهد و از این رو باید همین مراحل را برای همه سلول‌ها در ستون Total تکرار کنیم. زمانی که این کار به پایان رسید، یک جدول کامل به دست می‌آوریم.

جمع کردن ردیف و ستون جدول Word

جمع کردن مقادیر ستون‌های جدول در Word

این تکنیک به روش کاملاً مشابهی برای ستون‌ها نیز کار می‌کند. برای مثال تصور کنید می‌خواهیم همه مقادیر موجود در ستون Total را با هم جمع کنیم تا مجموع کل فروش را به دست آوریم. نقطه درج را در سلول خالی انتهای ستون Total قرار دهید. در صورت نیاز یک ردیف تازه ایجاد کنید. به برگه Layout بروید و بار دیگر روی دکمه Formula کلیک کنید.

این بار از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

=SUM(ABOVE)

پارامتر ABOVE به ورد اعلام می‌کند که همه مقادیر بالاتر از سلول جاری را با هم جمع کند.

جمع کردن ردیف و ستون جدول Word

یک قالب‌بندی مناسب برای عدد انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید.

جمع کردن ردیف و ستون جدول Word

مجموع همه مقادیر موجود در ستون Total در سلول مربوطه نمایش می‌یابد.

جمع کردن ردیف و ستون جدول Word

دقت کنید که اگر ردیف‌ها یا ستون‌های جدیدی از مقادیر را در جدول Word وارد کنید، فرمول‌هایی که در جای خود قرار گرفته‌اند، به صورت خودکار به‌روزرسانی نمی‌شوند. برای به‌روزرسانی یک فرمول باید روی فرمول راست کلیک کرده و گزینه Update Field را از منوی مربوطه انتخاب کنید.

سخن پایانی

زمانی که می‌خواهیم با جداول در Word کار کنیم، متوجه می‌شویم که کارایی آن به هیچ وجه با کارایی Excel قابل مقایسه نیست. البته ورد برای جداول کوچکی که قرار نیست مقدارشان تغییرات چندانی داشته باشند و همچنین لازم نیست داده‌ها به روش‌های متفاوتی نمایش یابند مناسب است. اگر به کارایی‌هایی بیش از این نیاز دارید، بهتر است یک صفحه گسترده واقعی اکسل را در سند Word خودتان وارد کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

به عنوان حامی، استارتاپ، محصول و خدمات خود را در انتهای مطالب مرتبط مجله فرادرس معرفی کنید.

telegram
twitter

میثم لطفی

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری همه علاقه‌مندی‌های خود در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و تولید محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *