نجوم 22 بازدید

«آذرگوی» (Fireball) یک شهاب فوق‌‌العاده درخشان است. اتحادیه بین‌‌المللی اخترشناسی، آذرگوی را به‌‌عنوان شهابی معرفی می‌‌کند که درخشان‌‌تر از قدر ظاهری ۴- است، یعنی (تقریباً) درخشان‌‌تر از هر سیاره‌‌ای و همچنین دارای درخشندگی کافی برای ایجاد سایه‌‌ای چشمگیر از انسان. یک عکاس نجومی با گرفتن یک عکس طولانی‌‌مدت از آسمان، به‌‌طور تصادفی درخشان‌‌ترین شهابی که تا به حال دیده بود را به‌‌تصویر کشید.

آذرگوی بر فراز دریاچه لوئیز

این سنگ فضایی درحال متلاشی (آذرگوی) در اوایل این ماه، یک رد بسیار درخشان از خود برجای گذاشت که به ‌‌مدت تقریباً دو ثانیه شب را به روز تبدیل کرد. در این تصویر، آذرگوی به‌‌طور ساختگی کم‌‌نور شده است تا «دریاچه لوئیز» (Lake Louise) در استان «آلبرتا» (Alberta) کانادا نیز در پیش‌‌زمینه آشکار شود. اگرچه آذرگوی‌‌ها نادر هستند اما بسیاری از مردم در دیدن آن‌‌ها خوش‌‌شانس بوده‌‌اند. درصورت مشاهده آذرگوی، می‌‌توانید آن را گزارش دهید. اگر بیش از یک نفر یک تصویر را ثبت کند، ممکن است آذرگوی تا آن جرمی که از آن دفع شده (منشأ آذرگوی) قابل ردیابی باشد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای 5 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *