بررسی نسخه بلوتوث پشتیبانی شده توسط سیستم در ویندوز و macOS

آخرین به‌روزرسانی: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

نسخه‌های جدید بلوتوث ویژگی‌های بیشتری با خود به همراه دارند ولی برای استفاده از این ویژگی‌ها نیاز به سخت‌افزاری دارید که از آن‌ها پشتیبانی کند. برای مثال تنها می‌توانید زمانی از ویژگی‌های بلوتوث 5 استفاده نمایید که سیستم شما نیز از بلوتوث 5 پشتیبانی کند.

پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از این ویژگی را می‌توانید در سیستم‌عامل ویندوز یا مک بررسی کنید. مشخصات سخت‌افزاری مک یا ویندوز شما مشخص می‌کنند که کدام نسخه‌های بلوتوث در آن‌ها پشتیبانی می‌شود.

بررسی نسخه‌ی پشتیبانی شده‌ی بلوتوث در ویندوز

برای مشاهده‌ی نسخه‌ی پشتیبانی شده‌ی بلوتوث در ویندوز می‌توانید از طریق «Device Manager» اقدام نمایید. برای باز کردن «Device Manager» در ویندوز 10 می‌توانید بر روی منوی استارت راست کلیک کرده و دستور «Device Manager» را برگزینید.

در ویندوز 7 می‌توانید کلیدهای «Windows + R» را فشار داده و سپس عبارت «devmgmt.msc» را در آن وارد نمایید.

Device Manager

اینک بر روی فلش کنار گزینه‌ی «Bluetooth» کلیک کنید.

Bluetooth Device

آداپتور بلوتوث خود را بیابید. نام آن می‌تواند در هر دستگاه متفاوت باشد، ولی عبارت «Enumerator» در آن قرار نخواهد داشت. هر گزینه‌ای که شامل این عبارت می‌شد را نادیده بگیرید.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که نام آداپتور بلوتوث ما «Inter(R) Wireless Bluetooth(R)» است. اگر شما هم بلوتوث اینتل بر روی سیستمتان نصب باشد گزینه‌ی مشابهی را مشاهده خواهید کرد. بر روی آداپتور خود دو بار کلیک کنید.

آداپتور بلوتوث

در پنجره‌ی مشخصات آداپتور خود بر روی زبانه‌ی «Advanced» کلیک کنید. اگر زبانه‌ی «Advanced» وجود نداشته باشد به این معنا است که آداپتور صحیح را باز نکرده‌اید. در این صورت باید این پنجره را بسته و آداپتور اصلی را برگزینید.

در پنجره‌ی «Advanced» یک شماره‌ی نسخه‌ی «LMP» مشاهده می‌کنید. البته ظاهر آن در رایانه‌های مختلف متفاوت خواهد بود. این گزینه در واقع نسخه‌ی پروتکل «Link Manager» است که مدیریت ارتباط‌های بلوتوث را بر عهده دارد و این نسخه به شما می‌گوید که چه نسخه‌ای از بلوتوث بر روی رایانه‌ی شما نصب است.

Advanced

لیست زیر مشخص می‌کند که هر نسخه‌ی LMP به چه نسخه‌ای از بلوتوث اشاره دارد:

  • LMP 0: بلوتوث 1.0b
  • LMP 1: بلوتوث 1.1
  • LMP 2: بلوتوث 1.2
  • LMP 3: بلوتوث 2.0
  • LMP 4: بلوتوث 2.1
  • LMP 5: بلوتوث 3.0
  • LMP 6: بلوتوث 4.0
  • LMP 7: بلوتوث 4.1
  • LMP 8: بلوتوث 4.2
  • LMP 9: بلوتوث 5.0

برای مثال در تصویر بالا مشاهده می‌کنید که رایانه‌ی ما نسخه‌ی «LMP 6.1280» را نمایش می‌دهد. این نسخه در واقع همان «LMP 6» است که یعنی رایانه‌ی ما از بلوتوث 4 به قبل پشتیبانی می‌کند.

پس از اتمام کار خود می‌توانید این پنجره و پنجره‌ی «Device Manager» را ببندید.

بررسی نسخه‌ی پشتیبانی شده‌ی بلوتوث در مک

همین اطلاعات را در مک نیز می‌توانید بررسی کنید. منوی اپل را باز کرده و بر روی گزینه‌ی «About This Mac» کلیک نمایید.

About This Mac

در پنجره‌ی «About This Mac» بر روی گزینه‌ی «System Report» که در زبانه‌ی «Overview» قرار دارد کلیک کنید.

System Report

در نوار کنار، دسته‌ی «Hardware» را باز کرده و سپس گزینه‌ی «Bluetooth» را انتخاب کنید.

کمی پایین‌تر در لیست یک بخش به نام «LMP Version» وجود دارد. در آخرین نسخه‌ی مک او اس می‌توانید در اینجا نسخه‌ی بلوتوث خود را به سادگی مشاهده کنید. برای مثال عبارت «(0x6) 4.0» به این معنا است که مک شما از بلوتوث 4 پشتیبانی می‌کند که این همان «LMP 6» است.

LMP Version

اگر تنها یک عدد نمایش داده می‌شود که با عبارت «0x» آغاز می‌شود، یعنی این عدد نسخه‌ی LMP شما را نمایش می‌دهد. قسمت «0x» را نادیده گرفته و از همان لیست بالا برای پیدا کردن نسخه‌ی بلوتوث خود استفاده کنید. برای مثال اگر عبارت «LMP 0x6» را مشاهده می‌کنید، یعنی مک شما از بلوتوث 4 و قبل از آن پشتیبانی می‌کند.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. اگر به یادگیری موضوعات مشابه علاقه‌مند هستید، آموزش‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

^^

بر اساس رای ۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
HowToGeek

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *