نجوم 26 بازدید

این تصویر زیبا، چه چیزی را در ذهن شما مجسم می‌کند؟ احتمالا اولین چیزی که با مشاهده این تصویر در ذهن بسیاری از افراد نقش می‌بندد، کهکشانی با حلقه عظیم ستاره‌ای است. جزئیات نهفته در پس این تصویر همچنان شفاف نیست؛ ولی آنچه در آن مشاهده می‌شود، «کهکشان مارپیچی» (Spiral Galaxy) «ان جی سی ۷۷۱۴» (NGC 7714) است که در «صورت فلکی ماهی» (Two Fish Constellation | Pisces) قرار دارد.

کهکشان مارپیچی ان جی سی ۷۷۱۴

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این کهکشان و کهکشان کوچک‌تر ان‌جی‌سی ۷۷۱۵ در حال جذب شدن به سوی یک‌دیگر هستند و از همین‌رو، ان‌جی‌سی ۷۷۱۴ دچار کشیدگی شده است. ان‌جی‌سی ۷۷۱۵ در سمت چپ تصویر قرار دارد. مشاهدات حاکی از آن است که حلقه طلایی که در اینجا به تصویر کشیده شده، ترکیبی از میلیون‌ها ستاره شبه خورشیدی است که احتمالا با ستاره‌های آبی داخلی «فاصله همراه» (Comoving) دارند. در عین حال، به نظر می‌رسد که مرکز روشن ان‌جی‌سی ۷۷۱۴، شاهد وقوع انفجاری از تولد ستارگان جدید خواهد بود. تصویر بالا، به وسیله «تلسکوپ فضایی هابل» (Hubble Space Telescope) ثبت شده است. ان‌جی‌سی ۷۷۱۴ در حدود ۱۳۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. تعاملات بین این کهکشان‌ها در حدود ۱۵۰ سال قبل شروع شده است و احتمالا تا چند صد سال دیگر نیز ادامه پیدا خواهد کرد. پس از آن، یک کهکشان مرکزی حاصل می‌شود.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

telegram
twitter

الهام حصارکی

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *