چرا کهکشان های مارپیچی اینچنین سریع می چرخند؟ با تخمین زدن جرم هر کهکشان مارپیچی بر اساس میزان نوری که ساطع می‌کند، مشخص می‌شود که چنین سرعت چرخشی باید آن‌ها را از هم متلاشی کند. یک نظریه پیشگام پیرامون اینکه چرا این کهکشان‌ها متلاشی نمی‌شود، وجود «ماده تاریک» (Dark Matter) است. ماده تاریک، ماده‌ای است که به دلیل تاریکی بیش از حد، قابل مشاهده نیست. اما این کهکشان‌ها حتی از این محدودیت درهم شکسته شدن نیز جان سالم به در برده‌اند. آن‌ها سریع‌ترین کهکشان‌های چرخان شناخته شده محسوب می‌شوند.

چرخش سریع کهکشان های مارپیچی — تصویر نجومی روز

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

بر اساس نظریه دیگری، هاله‌های ماده تاریک این کهکشان‌ها، بسیار عظیم و سرعت چرخش آن‌ها بسیار زیاد است، بنابراین برای چنین کهکشان‌هایی، شکل‌دهی به ستارگان، نسبت به دیگر کهکشان‌های مارپیچی سخت‌تر است. اگر این نظریه صحت داشته باشد، این کهکشان‌ها در زمره سنگین‌ترین کهکشان‌های مارپیچی قرار می‌گیرند. مطالعات دیگری پیرامون این اَبَرمارپیچ‌ها انجام خواهد شد که از این جمله می‌توان به رصدهایی اشاره کرد که قرار است توسط «تلسکوپ فضایی جیمز وب» (James Webb Space Telescope) انجام شود. این تلسکوپ در سال ۲۰۲۱ پرتاب خواهد شد و قرار است جایگزین «تلسکوپ فضایی هابل» (Hubble Space Telescope) شود.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *