روغن کاری موتور کولر آبی و یاتاقان کولر آبی — تصویری و گام به گام

۳۶۲۹ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
روغن کاری موتور کولر آبی

در آموزش‌های پیشین مجله فرادرس، با انواع کولر آبی و روش محاسبه ظرفیت کولر آبی آشنا شدیم. همچنین، درباره مقدار مصرف آب کولر آبی و موتور کولر آبی بحث کردیم. در این آموزش می‌خواهیم با روش روغن کاری موتور کولر آبی آشنا شویم.

کولرهای آبی هر ساله به تعمیرات سطحی و گاهی اساسی نیاز دارند تا به خوبی کار کنند و سال‌ها دوام بیاورند و نیازی به تعویض آن‌ها نباشد. روغن کاری موتور کولر آبی و به طور مشخص، یاتاقان‌های دمنده کولر، یکی از مواردی است که باید سالانه انجام شود تا علاوه بر کارکرد صحیح کولر آبی و افرزایش طول عمر آن، آلودگی صوتی آزاردهنده‌ای تولید نشود. روغن کاری موتور کولر آبی کاری ساده است که به دوام بیشتر کولر می‌انجامد و از تعویض یاتاقان‌ها جلوگیری می‌کند.

هنگامی که سخن از روغن کاری موتور کولر به میان می‌آید، در واقع بیشتر منظور روغن کاری یاتاقان متصل به دمنده کولر آبی است. در ادامه، به این موضوع خواهیم پرداخت.

روغن کاری یاتاقان کولر آبی

یاتاقان در کولر آبی وظیفه نگهداری موتور دمنده و و انتقال نیروی وزن و اصطکاک دمنده به بدنه را دارد. بهترین انواع یاتاقان‌ها بوش و بلبرینگی هستند.

تعویض یاتاقان‌های کولر آبی کار آسانی است، اما از نظر اقتصادی، کار مقرون به صرفه‌ای نیست. به همین دلیل نگه داشتن آن‌ها همیشه ایده خوبی است، به این شرط به صورت دوره‌ای آن‌ها را روغن‌کاری کنیم. برای روغن کاری یاتاقان کولر آبی باید مراحل ساده‌ای را طی کرد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. شکل زیر یک یاتاقان کولر و اجزای آن را نشان می‌دهد.

اجزای یاتاقان کولر

برای شروع روغن کاری یاتاقان، ابتدا روغن مناسبی تهیه کنید. برای تهیه روغن موتور کولر می‌توانید به ابزارفروشی‌ها مراجعه کنید. حتماً از مناسب بودن و کیفیت روغن اطمینان حاصل کنید.

روغن موتور کولر

در ادامه، ابتدا کولر را خاموش کنید. سپس قاب‌های پدها (پوشال‌ها) و صفحات جانبی کولر را جدا کنید.

جدا کردن پد کولر

در یک کولر آبی، در هر طرف دمنده دو عدد یاتاقان وجود دارد. شکل زیر این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد.

روغن کاری موتور کولر

روغن به داخل سوراخ‌های کوچک پوشیده شده واقع در بالای هر محفظه یاتاقان ریخته می‌شود. یک زبانه کوچک سوراخ را می‌پوشاند و به سادگی باید از یک طرف بلند شود.

یاتاقان کولر

روغن‌هایی که تهیه می‌کنید، دارای لوله‌ای نسبتاً‌ طویل هستند تا به خوبی روغن را وارد سوراخ بالای یاتاقان کنند.

روغن کولر آبی

ظرف روغن را بردارید و خروجی آن را وارد سوراخ یاتاقان کنید. تزریق روغن به یاتاقان را تا جایی ادامه دهید که سرریز شود. به محض سرریز شدن، خروجی روغن را جدا کنید.

روغن کاری موتور کولر آبی

معمولاً برای روغن کاری موتور کولر آبی نیازی نیست آن را باز کنید. برای روغن کاری موتور کولر آبی کافی است کمی روغن را به پشت پولی یا روی شافت اصلی موتور بریزید.

روغن کاری موتور کولر

بهترین موقع روغن کاری موتور کولر آبی چه زمانی است؟

از نظر منطقی، بهترین زمان برای روغن کاری موتور کولر آبی قبل از شروع فصل گرما و آغاز به کار آن است. دلیل این امر این است که اگر کولر در اولین راه‌اندازی برای فصل گرما به خوبی کار نکند، ممکن است آسیب ببیند.

برای فصول گرم نمی‌توان ماه خاصی را تعیین کرد، چون بسته به هر سال، ممکن است گرما زودتر یا دیرتر آغاز شود. نکته مهم این است که روغن کاری موجب می‌شود موتور اصطلاحاً نرم‌تر کار کند و سر و صدای زیادی نیز نداشته باشد.

معرفی فیلم آموزش آشنایی با سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی (چیلرهای توربوکر و دیگ های چگالشی)

یکی از آموزش‌های فردارس در زمینه تهویه مطبوع، آموزش آشنایی با سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی (چیلرهای توربوکر و دیگ های چگالشی) است که در ۲ ساعت و ۱۶ دقیقه و در قالب دو درس تدوین شده است. در درس اول این آموزش، چیلرهای توربوکر (بدون روغن) و موضوعات مرتبط با آن به طور کامل معرفی می‌شوند. همچنین، در درس دوم، مباحث مفصلی درباره دیگ‌های چگالشی (Condensing boiler) بیان شده است.

  • برای مشاهده فیلم آموزش آشنایی با سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی (چیلرهای توربوکر و دیگ های چگالشی) + اینجا کلیک کنید.

معرفی فیلم آموزش اصول طراحی، نصب و سرویس سیستم های تهویه مطبوع حجم متغیر VRF

آموزش اصول طراحی، نصب و سرویس سیستم های تهویه مطبوع حجم متغیر VRF

سیستم‌های حجم متغیر VRF یکی دیگر از راهکارهای تهویه مطبوع هستند که آموزش اصول طراحی، نصب و سرویس سیستم های تهویه مطبوع حجم متغیر VRF در رابطه با آن‌ها توسط فرادرس تهیه شده است. مدت زمان این آموزش ۴ ساعت و ۸ دقیقه بوده و در ۸ درس تدوین شده است. موضوع درس یکم این آموزش، مقدمه‌ای بر تهویه مطبوع و وضعیت انرژی است. در درس دوم، سیستم VRF و اصول کارکرد آن معرفی شده است. ویژگی‌های سیستم VRF و اصول طراحی آن در درس‌های سوم و چهارم مورد بررسی قرار گرفته‌اند. نرم‌افزارهای تجاری طراحی این سیستم‌ها در درس پنجم معرفی شده‌اند. در درس‌های ششم و هفتم نصب سیستم‌های VRF و سرویس و نگهداری آن‌ها مورد بحث قرار گرفته‌اند و در نهایت، در درس هشتم، توجیه اقتصادی استفاده از سیستم VRF بیان شده است.

  • برای مشاهده فیلم آموزش اصول طراحی، نصب و سرویس سیستم های تهویه مطبوع حجم متغیر VRF + اینجا کلیک کنید.

معرفی فیلم آموزش برق و کنترل های تاسیسات

آموزش برق و کنترل های تاسیسات

یکی دیگر از آموزش‌های فرادرس که در آن‌ به مبحث تهویه مطبوع پرداخته شده، آموزش برق و کنترل های تاسیسات است که در زمان ۵ ساعت و ۳۰ دقیقه و در قالب ۸ درس تدوین شده است.

در درس یکم این فیلم آموزشی، مفاهیم اولیه سیستم‌های کنترل پرداخته شده است. موضوع درس دوم، معرفی کنترل‌کننده‌ها است. همچنین، محرک‌ها و اندازه‌گیری‌ها، به ترتیب، در درس‌های سوم و چهارم معرفی شده‌اند. کمپرسور در درس پنجم معرفی شده و چیلر در درس ششم مورد بررسی قرار گرفته است. سیستم‌های تهویه مطبوع موضوع درس هفتم است و در نهایت، در درس هشتم، نرم‌افزارهای مهم مربوط به کنترل تأسیسات معرفی شده‌اند.

معرفی فیلم آموزش مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان

آموزش مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان

برای آشنایی بیشتر با مباحث تاسیسات ساختمان، پیشنهاد می‌کنیم به آموزش مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان مراجعه کنید که در ۱۳ درس و در مدت زمان ۱۱ ساعت و ۴۰ دقیقه تدوین شده است. در درس اول این آموزش مقدمه و کلیات مبحث ۱۴ بیان شده و درس دوم به تعاریف و مفاهیم اختصاص یافته است. در درس سوم نشانه‌گذاری دستگاه‌ها مورد بحث قرار گرفته است.

موضوع درس‌های چهارم تا ششم، به ترتیب، تعویض هوا، کانال‌کشی و تعویض هوا توسط هودها است. در درس هفتم به دیگ و منبع انبساط و در دس هشتم آموزش به دستگاه‌‌های گرم‌‌کننده و خنک‌‌کننده ویژه پرداخته شده است. موضوع درس نهم تأمین هوای احتراق است و در درس دهم مباحث مربوط به لوله‌کشی بیان شده است. سیستم‌های تبرید در درس یازدهم معرفی شده‌اند و در درس دوازدهم دودکش بررسی شده است. در نهایت، در درس سیزدهم، مباحث مرتبط با ذخیره و انتقال سوخت مایع مورد بررسی قرار گرفته است.

برای مشاهده فیلم آموزش مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان + اینجا کلیک کنید.

بر اساس رای ۹ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
مجله فرادرس
One thought on “روغن کاری موتور کولر آبی و یاتاقان کولر آبی — تصویری و گام به گام

سلام . ممنون از مطالب مفیدتون ولی برای روغنکاری موتور کولر بهتره موتور رو باز کرده و پولی و درپوش رو جدا کنیم و روی کاسه نمدها رو پر روغن کنیم

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *