عمومی، کاربردی 121119 بازدید

در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته‌های دانشگاهی مجله فرادرس، به رشته مدیریت بازرگانی پرداخته‌ایم و سعی کرده‌ایم تناسب آن با روحیات افراد، دروسی که برای موفقیت در این رشته باید در آن‌ها پایه‌ای قوی‌تر داشت، گرایش‌های آن، بازار کار و سایر موارد مرتبط را مورد بررسی قرار دهیم.

رشته مدیریت بازرگانی مناسب چه کسانی است؟

رشته مدیریت بازرگانی

همانطور که از اسم این رشته پیدا است، مدیریت بازرگانی رشته‌ای است که می‌خواهد به مخاطبین خود آموزش هایی را ارائه کند تا بتوانند از طریق آن‌ها خروجی کسب و کارها را مدیریت کرده و بری آن‌ها رشد و سود‌آوری به ارمغان آورند. تحصیل کردگان رشته مدیریت بازرگانی ممکن است خود مدیریت سازمان را به عهده داشته باشند و یا به صورت مدیر یک بخش فعالیت کنند؛ این رشته متناسب افرادی است که از چالش‌ها استقبال می‌کنند، به دنبال حل مسئله هستند و از اینکه بتوانند نیازهای محیط کسب و کار و بازار را شناسایی کرده و برای رفع آن‌ها اقدام کنند لذت می‌برند.

لازمه موفقیت در رشته مدیریت بازرگانی، توانایی برقراری ارتباط با دیگران و تعامل بیشتر است؛ چرا که بازرگانی سازمان برای موفقیت، باید اطلاعات مناسبی از محیط کسب و کار و به خصوص مشتریان داشته باشد. برای این امر نیاز به تیم‌سازی است و البته دارا بودن مهارت‌های رهبری نیز می‌توانند سبب موفقیت بیشتر شوند. همچنین، دانش آموخته رشته مدیریت بازرگانی، باید به مسائل اقتصادی علاقه‌مند باشد، خلاقیت و توانایی حل مسئله داشته باشد و هر مسئله‌ای را از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار دهد.

برای موفقیت بیشتر دانشجوی این رشته باید بتواند خوب تحلیل کند، کمی پیش‌بینی بلد باشد و بتواند با اطلاعاتی که از محیط اقتصادی داخلی و خارجی به دست می‌آورد بهترین پیشنهادات را ارائه کند. به عنوان مثال، تاثیر تغییرات نرخ ارز، تغییرات جمعیت، قوانین و مقرراتی که دولت و مجلس تصویب می‌کند را به خوبی درک و اثری که روی کسب و کارها دارند را بررسی کرده و قبل از سایر رقبا راهکارهای خود را ارائه کند.

جهت وارد شدن به رشته مدیریت بازرگانی لطفاً اولویت را مباحث مالی قرار نداده و فقط به بازار کار آن اکتفا نکنید، چراکه اگر این رشته با روحیات، علایق، انتظارات شما هماهنگی نداشته باشد نمی‌توانید در آن به موفقیت چندانی برسید. موفقیت در این رشته نیازمند مطالعه زیاد، تحقیق و بررسی، تفکر و برنامه‌ریزی، داشتن هوش بالا، توانایی در دیدن فرصت‌ها، توانایی حل مسئله، توانایی برنامه‌ریزی، انجام کار تیمی، هدف‌گذاری، مذاکره حرفه‌ای، توانایی انتخاب شایسته نیروی انسانی و به کارگیری صحیح آن‌ها است.

اگر علاقه‌مند هستید و می‌توانید متفاوت نسبت به سایرین باشید و برای رسیدن به موفقیت حاضر به انجام کارهایی متفاوت و بیشتر از دیگر افراد هستید این رشته می تواند برای شما یک سکوی پرتاب باشد و زندگی‌تان را در آینده تضمین کند.

در صورتیکه بخواهیم مثالی عملیاتی‌تر برای شما مخاطبین ارائه کنیم باید به این موضوع اشاره کنیم که سال‌های گذشته که زمان ورود موبایل به بازار بود، انتظارات مصرف کنندگان در سطح یک تماس تلفنی و ارسال پیامک بود، اما امروزه با گوشی‌های هوشمندی طرف هستیم که امکانات متنوع و بسیار زیادی دارند و هر روز نیز به فهرست این امکانات افزوده می‌شود؛ در فضای کسب و کار هم به همین صورت است، شاید در سال‌های گذشته با مدرک تحصیلی دانشگاهی به راحتی جذب بازار کار می‌شدید، اما امروزه مانند گوشی موبایل فقط تماس تلفنی و پیامک نمی‌تواند باعث موفقیت و جذب شما شود و باید مهارت‌های دیگری (مانند گوشی‌های هوشمند که امکانات بیشتری دارند) را کسب کرده باشید تا بتوانید وجوه تمایز بیشتری داشته باشید و شانس خود را بالاتر ببرید.

کدام دروس دوره دبیرستان در رشته مدیریت بازرگانی بیشتر کاربرد دارند؟

از دوره دبیرستان دروس‌ ریاضی‌، زبان‌ انگلیسی‌، هندسه و ادبیات فارسی بسیار حائز اهمیت هستند و در عین حال لازم است یادآور شویم که این رشته از هر سه گروه علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد. بدیهی است که با تلاش و علاقه، قبولی در رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه‌های معتبر کشور از جمله دانشگاه تهران برای مخاطبین امکان‌پذیر خواهد بود.

گرایش‌های رشته مدیریت بازرگانی برای ادامه تحصیل چه هستند؟

فیلم‌های آموزشی مرتبط

از جمله اصلی‌ترین گرایش‌های رشته مدیریت بازرگانی، می‌توان به مواردی که در فهرست زیر آمده‌اند اشاره کرد:

 1. بازاریابی
 2. بازرگانی بین المللی
 3. تجارت الکترونیکی
 4. مدیریت استراتژیک
 5. بازرگانی داخلی
 6. کارآفرینی
 7. گرایش‌های مالی
 8. بیمه
 9. تحول

مهم‌ترین دروس دانشگاهی رشته مدیریت بازرگانی چه هستند؟

در ادامه فهرستی از اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین دروسی که در رشته مدیریت بازرگانی تدریس می‌شوند را آورده‌ایم:

 1. (+) مدیریت‌ رفتار سازمانی
 2. (+) مدیریت منابع انسانی
 3. (+) روش تحقیق در مدیریت
 4. بازرگانی بین الملل
 5. (+) بازاریابی و مدیریت بازار
 6. (+) سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت
 7. (+) مدیریت استراتژیک
 8. (+) اصول‌ حسابداری
 9. (+) مدیریت مالی
 10. (+) سیاست‌های پولی و مالی
 11. (+) حقوق بازرگانی بین‌الملل
 12. (+) بهره‌وری و تجزیه و تحلیل آن در سازمان
 13. (+) مدیریت سازمان‌های پیچیده
 14. ساختار سازمانی
 15. (+) اقتصاد خرد و کلان
 16. (+) تحقیق در عملیات
 17. (+) مبانی سازمان و مدیریت

فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی در چه کارها و صنایعی می‌تواند شاغل شود؟

فارغ التحصیلان این رشته در زمان تحصیل، نباید فقط به دانشی که در دانشگاه کسب می‌کنند اکتفا کنند؛ بلکه باید موازی با آن در نشریات اقتصادی عضو شوند، کتابهای جانبی مرتبط را مطالعه کنند، مقالات را بررسی کنند و به نوعی از شرایط و محیط کسب و کار اطلاعات مناسبی داشته باشند. در ادامه نیز باید خودشان را وارد محیط کسب و کار و بازار کنند تا بتوانند مواردی که آموخته‌اند را به صورت عملی پیاده‌سازی کنند.

برای اینکار، پیشنهاد می‌شود از سمت‌های پایین‌تر مثل کارشناس شروع به کار کنند و با کسب مهارت‌ها و آموزش‌های جانبی بیشتر مرحله به مرحله رشد کنند. این مهارت‌ها در کنار سایر مهارتهایی که در بخش اول توضیح داده شد، کمک می‌کنند تا افراد بتوانند نقطه تمایز بیشتری بین خودشان و سایر فارغ التحصیلان ایجاد کنند و در آینده جایگاه‌های شغلی بهتر و با درآمدهای بالاتری را کسب کنند. در ادامه برخی از مشاغل مرتبط به رشته مدیریت بازرگانی فهرست شده‌اند:

 1. مشاور مدیریت
 2. مدیر بازاریابی
 3. مدیر صادرات
 4. مدیر تحقیقات بازار و پژوهش
 5. مدیر فروش
 6. جذب در سیستم بانکی
 7. مدیر در بخش بیمه
 8. مدیر سفارشات خارجی
 9. مدیر دیجیتال مارکتینگ
 10. مدیر تبلیغات

بازار کار رشته مدیریت بازرگانی به چه صورت است؟

با توجه به اینکه کشور ما صنایع تولیدی و خدماتی زیادی دارد، همواره با یک چالش اساسی روبرو بوده است، چالش عدم تواناییی صحیح در فرآیندهای بازاریابی، برند‌سازی، تجارت، صادرات و … افرادیکه در این زمینه‌ها دانش مناسبی دارند بسیار کم هستند و این افراد کم نمی‌توانند به بهتر شدن اقتصاد تمامی صنایع کمک کنند. لذا آنهایی که با خلاقیت، تلاش و پشتکار بتوانند در سازمان‌ها تحول ایجاد کنند، می توانند یک جایگاه شغلی بسیار عالی و با درآمد خیلی خوب داشته باشند.

حتی اگر به رده های بالاتر هم نخواهید دست پیدا کنید در سمت‌های میانی نیز می‌توانید باعث تغییرات مثبت شوید و به سودآوری سازمان خودتان کمک کنید. البته با توجه به سرعت بسیار زیاد تغییرات در دنیا و شرایطی که کشور ما به دلایل سیاسی و اقتصادی با آن روبرو است، قطعاً فرصت‌ها و تهدیدهای زیادی در محیط کسب و کار وجود دارد و اگر یک فارغ التحصیل این رشته بتواند فرصت‌ها را به خوبی شناسائی کند، می‌تواند به موفقیت‌های بسیار خوبی برسد.

در فضایی که استارت‌آپ‌ها ‌در آن به شدت در حال رشد هستند و برخی کسب و کارهای سنتی نیز در حال نابودی هستند، اهمیت این رشته و کسب مهارت‌های جانبی آن روز به روز بیشتر جلوه پیدا می‌کند.

البته قبل از ورود به این رشته بهتر است با خود صادق باشید، زیرا تنها در نظر گرفتن جاذبه‌های مالی کافی نیست و باید توانایی دائماً به روز بودن و مواجه به چالش‌های گوناگون را نیز داشته باشید. قطعاً اگر به توانایی‌های خودتان روز به روز اضافه کنید و طرز فکر شما در راستای رشد باشد، نگرانی از بابت بازار کار نخواهید داشت و حتی موفقیت‌های متعددی را نیز به دست خواهید آورد.

برای ورود به بازار کار، علاوه بر آشنایی با مهارت‌های تخصصی رشته مورد نظر باید با سایر مهارت‌های فردی هم آشنایی داشته باشید. در حقیقت، این مهارت‌های فردی هستند که یک شخص را از میان رقبا متمایز می‌کنند و سبب موفقیت او در زمینه‌ها و موقعیت‌های شغلی می‌شوند. چنین مهارت‌هایی سبب تعامل بهتر فرد در سازمان و محیط‌های کاری خواهد شد و به طور معمول با نام «مهارت‌های نرم» از آن نام می‌برند. به همین دلیل، برای یادگیری مهارت‌های فردی، مشاهده مجموعه فیلم‌‌های آموزش توسعه مهارت فردی فرادرس پیشنهاد می‌شود که لینک آن در زیر آورده شده است.

امکان ادامه تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی در داخل ایران چگونه است؟

از نظر ادامه تحصیل، افراد این امکان را دارند تا رشته مدیریت بازرگانی را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در دانشگاه‌های مختلف ایران دنبال کنند. همچنین در ایران به دلیل نیاز بسیار زیاد به علوم مدیریت و ضعف گسترده در این راستا، مدارس کسب و کار آزاد زیر نظر وزارت علوم تاسیس شده‌اند که دانش مدیریت را در رشته های MBA ،DBA و حتی به تازگی POST DBA عرضه می‌کنند. گفتنی است دیدگاه شرکت‌ها به افرادی که این دوره‌ها را گذرانده‌اند بسیار متفاوت است و آن‌ها را سریع‌تر و بهتر جذب می‌کنند.

امکان ادامه تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی در خارج از کشور به چه صورت است؟

این رشته به دلیل اهمیت بالا و جامعیت بالایی که دارد امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور را نیز دارا است؛ استعدادها و افرادی که هوش بالائی دارند در دنیا جذب رشته مدیریت می‌شوند چرا که یک مدیر حرفه‌ای می‌تواند با تصمیم گیری‌های خود نقش بسیار زیادی داشته باشد.

در بعضی از کشور‌ها و دانشگاه‌ها برای تحصیل مدیریت در خارج از کشور به شما یک سال تحصیلی نیز فرجه خواهند داد تا با چگونگی اشتغال در این رشته آشنا شده و برای این موضوع به صورت کامل آماده شوید. شما ضمن تحصیل در رشته مدیریت گرایش‌های مدیریت استراتژیک، مدیریت برند، مدیریت منابع انسانی و یا مدیریت بازاریابی می‌توانید در رشته MBA از دانشگاه‌های کشورهای، هندوستان، امارات، ترکیه، آلمان، استرالیا، انگلستان، امریکا و کانادا پذیرش گرفته و ادامه تحصیل دهید.

توجه داشته باشید که در بیشتر موارد، برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، باید با زبان‌ خارجی کشور مورد نظر و همچنین زبان انگلیسی آشنایی خوبی داشته باشید. علاوه بر این، برای اثبات آشنایی با زبان انگلیسی نیز به شرکت در آزمون‌های بین‌المللی و معتبر زبان خارجی مانند تافل، آیلتس و دولینگو نیاز دارید. برای شروع این مسیر می‌توانید از مجموعه فیلم‌های آموزش زبان انگلیسی فرادرس کمک بگیرید.

دروس دانشگاهی رشته مدیریت بازرگانی تا چه میزان نیازهای بازار کار را پاسخگو هستند؟

در دانشگاه و در رشته مدیریت بازرگانی با اصول پایه و مفاهیم مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب در جهت بهبود کسب و کار آشنا خواهید شد، اما این آموزش‌ها به تنهایی کافی نیست، به دلیل سرعت تغییرات اغلب آموزش‌ها با متد آموزشی چند سال گذشته ارائه می‌شوند و همچنین منابع درسی اغلب از کتا‌ب‌های تئوری و ترجمه شده نه چندان به روز است.

به عنوان مثال در دنیای بازاریابی دیگر برخی از آموزش‌هایی که ارائه می شوند جزء اصلی کسب و کارها شده و به نوعی اصول اولیه و پایه هستند و فارغ التحصیل این رشته همواره باید نسبت به یادگیری فراتر از محیط دانشگاه اقدام کند. به دلیل اینکه بخشی از مهارت در رشته مدیریت فقط با تجربه و کار عملی به دست می‌آید نیاز است که در زمان دانشگاه و بعد از آن در خصوص کیس‌های مختلف مدیریتی بحث‌های زیادی شود و پروژه هایی به صورت عملی تعریف شوند.

فیلم‌های آموزشی مرتبط

برای آشنایی بیشتر و بهتر با سایر رشته‌های دانشگاهی روی + این لینک کلیک کنید.

کتاب‌های جدید منتشر شده در این حوزه نیز باید حتماً مطالعه شوند، از اخبار، قوانین و مقررات تصویب شده توسط دولت و مجلس آگاهی کافی وجود داشته باشد، در خصوص آمارها و تاثیرات رویدادهای مختلف بر محیط کسب و کار همواره اطلاع لازم کسب شده باشد. یک مدیر به خصوص زمانیکه در حوزه مدیریت بازرگانی که یکی از نقاط بسیار مهم و حساس سازمان است فعالیت می‌کند باید اطلاعات به روز و مناسبی داشته باشد. شرکت در سمینارهای آموزشی نیز می‌تواند به فارغ التحصیلان در یادگیری هر چه بیشتر کمک کند.

نویسنده مهمان: محمدرضا طائی

این مطلب توسط مدرس و عضو هیئت علمی فرادرس، «محمدرضا طائی» نوشته شده است. طائی، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک است. وی ده سال سابقه تدریس و تحقیق در حوزه بازاریابی فروش را دارا است و کتاب «باورها و ویژگی‌های فروشندگان حرفه‌ای» نیز، توسط او به رشته تحریر درآمده.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

^^

اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

بر اساس رای 243 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

20 نظر در “معرفی رشته مدیریت بازرگانی — از تحصیل تا اشتغال

 • سلام من میتونم رشته روانشانسی بخونم بعد برا ارشد مدیریت بازرگانی بخونم؟؟
  امکانش هست تو دانشگاه دوتا رشته بخونیم

 • سلام
  من الان دانش آموز دهم هستم ودر زبان انگلیسی و فارسی نمره های عالی دارم و به زبان انگلیسی علاقه زیادی دارم میخواستم بدونم رتبه ای که برای مدیریت بازرگانی لازمه چقدر است؟

 • سلام من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم میخواستم وارد کاری بشم که منو به یه مدیر میانی برسونه از کجا باید شروع کنم اول در چه سمتی باید مشغول به کار بشم ؟

  1. سلام.
   پیشنهاد میکنم‌به عنوان ویزیتور در شرکتهای معتبر شروع به کار کنید و چون مدرک داری میتونی تو همون شرکت به درجات بالاتر شغلی برسی مثل مدیر فروش منطقه یا مدیر فروش ارشد

 • محمدعلی شیربندی says: بهمن ۱۵, ۱۳۹۹ در ۱۰:۰۵ ب٫ظ

  سلام.
  بلد بودن زبان خارجه خیلی به شما کمک میکنه مخصوصا تو این رشته شما رو چند قدم فرا تر میبره! من الان ۱۸ سال دارم و در ۱۶ سالگی مدرک بین المللی IELTS رو کسب کردم و در ۱۷ سالگی دوره های TTC رو هم گذروندم. بنظر شما واجبه که تا فوق لیسانس بخونم بعدش برم تجارت بین المللی یا تا همون لیسانس کافیه؟ از لحاظ فرصت استخدام عرض میکنم ممنون میشم جواب بدید

 • سلام وقتتون بخیر
  من دانش آموز دهم هستم و خیلی دوست دارم که مستقیم از لیسانس مدیریت بازرگانی بخونم اما خیلی ها میگن که بهتره فوق لیسانس مدیریت بخونی و لیسانس یه رشته دیگه بخونی که باهاش بتونی کسب و کار داشته باشی و حرفه داشته باشی
  و اینکه مثلا اگه من مدیریت خونه باشم ولی برای اینکه کسب و کار داشته باشم هیچ حرفه ای بلد نباشم…

  1. ببین دانشگاه چیزی نیست که بخوای برنامتو روش بچینی تو باید ببینی لعد دانشگاه میخوای چیکار کنی مطابق با اون بری رشته ای که لازم داری ، بعدشم شما اگه از لیسانس بخونی فرصت بیشتری داری تا اطلاعات غیر دانشگاهیتو در حوزه ی درسیه خودت افزایش بدی و یه چیز دیگه اینکه مدیریت خودش یه حرفه اس که میتونی کوچ بشی ولی اما بازهم اگه بخوای از اون دانش استفاده کنی برای بیزینس خودت فرصت های زیادی در خین درس خوندن و بعد دانشگاه برای یادگیریه یه مهارت داری

 • سلام من یه سوال دارم اگه داخل ایران مدیریت بازرگانی بخونم برا یادامه تحصیل میتونم به خارج از کشور برم یا نه
  بعدش من چه گرایش رو بخونم که بانک کار کنم

 • منصور جهانشیری says: مرداد ۲۵, ۱۳۹۸ در ۱۱:۰۲ ق٫ظ

  سلام! خدا قوت!
  خیلی سایت یا وبلاگ حرفه ای و پر محتوایی دارید. انشااله سلامت و موفق باشید!
  من خیلی علاقه به یاد گرفتن زبان های کامپیوتری دارم مثل جاوا و پی اچ پی ولی چون شغل مرتبطی در این خصوص ندارم، میخواستم ببینم چطوری میتونم جایی رو برای کارآموزی پیدا کنم؟
  اگر براتون مقدور راهنمایی بفرمائید. ممنون

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *