نجوم 149 بازدید

آسمان خراش‌های کیهانی که در تصویر مشاهده می‌کنید، از گازهای درخشان و ابرهای غبار تاریک، در کنار خوشه ستاره ای NGC 3572 تشکیل شده‌اند. NGC 3572 یک خوشه ستاره‌ای باز است و در ناحیه بسیار جنوبی قرار دارد و بالاتر از افق قرار نمی‌گیرد.

خوشه ستاره ای NGC 3572

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر، کلیک کنید.

در آسمان جنوبی، «سحابی گُسیلِشی» (Emission Nebula) «شاه‌تخته» (Carina) و این خوشه ستاره‌ای، مورد توجه عکاسان نجومی قرار دارد. سحابی شاه‌تخته در حدود ۷۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.

ستاره‌های NGC 3572، در سمت چپ و بالای قاب این تصویر تلسکوپی زیبا قابل مشاهده هستند. گاز و غبارهای میان‌ستاره‌ای قابل مشاهده، بخشی از ابر مولکولی زایشی خوشه ستارگان است. جریان‌های چگال مواد در این سحابی، توسط بادها و تابش‌های ستاره‌ای فرسایش یافته‌اند و به وضوح مشخص است که دنباله‌ای از ستارگان جوان و پر انرژی هستند.

این ناحیه شبیه به محل شکل‌گیری ستارگان به شکل بچه وزغ IC 410 یا «اورانوس‌ماهی شمالی» (Northern Skygazers) است. طی ده‌ها یا صدها سال آتی، گازها و ستارگان این خوشه به وسیله جزر و مد گرانشی و انفجارهای «ابرنواختر» (Supernova) ناپدید خواهند شد و این پایان زندگی کوتاه ستاره‌های این خوشه عظیم خواهد بود.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *