خوشه ستاره ای NGC 3572 — تصویر نجومی روز

۲۳ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۸
زمان مطالعه: ۱ دقیقه
خوشه ستاره ای NGC 3572 -- تصویر نجومی روز

آسمان خراش‌های کیهانی که در تصویر مشاهده می‌کنید، از گازهای درخشان و ابرهای غبار تاریک، در کنار خوشه ستاره ای NGC 3572 تشکیل شده‌اند. NGC 3572 یک خوشه ستاره‌ای باز است و در ناحیه بسیار جنوبی قرار دارد و بالاتر از افق قرار نمی‌گیرد.

خوشه ستاره ای NGC 3572

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر، کلیک کنید.

در آسمان جنوبی، «سحابی گُسیلِشی» (Emission Nebula) «شاه‌تخته» (Carina) و این خوشه ستاره‌ای، مورد توجه عکاسان نجومی قرار دارد. سحابی شاه‌تخته در حدود ۷۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.

ستاره‌های NGC 3572، در سمت چپ و بالای قاب این تصویر تلسکوپی زیبا قابل مشاهده هستند. گاز و غبارهای میان‌ستاره‌ای قابل مشاهده، بخشی از ابر مولکولی زایشی خوشه ستارگان است. جریان‌های چگال مواد در این سحابی، توسط بادها و تابش‌های ستاره‌ای فرسایش یافته‌اند و به وضوح مشخص است که دنباله‌ای از ستارگان جوان و پر انرژی هستند.

این ناحیه شبیه به محل شکل‌گیری ستارگان به شکل بچه وزغ IC 410 یا «اورانوس‌ماهی شمالی» (Northern Skygazers) است. طی ده‌ها یا صدها سال آتی، گازها و ستارگان این خوشه به وسیله جزر و مد گرانشی و انفجارهای «ابرنواختر» (Supernova) ناپدید خواهند شد و این پایان زندگی کوتاه ستاره‌های این خوشه عظیم خواهد بود.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
NASA

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *