خروجی‌های دیجیتال در برد‌های Arduino به منظور کنترل روشن‌ و خاموش‌ بودن LEDها، نمایشگرهای S7، کنترل سرعت موتورهای جریان‌مستقیم، کنترل رله‌ها و … استفاده می‌شوند. در این مطلب می‌خواهیم با خروجی دیجیتال در Arduino آشنا شویم.

فیلم آموزش خروجی دیجیتال در Arduino — راهنمای کاربردی

دانلود ویدیو
کنترل LED با برد Arduino
شکل ۱: کنترل LED با برد Arduino

مطابق شکل ۲، پایه‌های ۰ تا ۱۳ برد Arduino از نوع Uno پین‌های دیجیتال هستند. باید توجه کرد که برخی از پین‌های دیجیتال چندمنظوره هستند و برای اهداف مختلف طراحی شده‌اند. برای مثال، پین‌های ۰ و ۱ علاوه بر استفاده به عنوان ورودی و خروجی دیجیتال، می‌توانند به عنوان فرستنده و گیرنده در ارتباط سریال استفاده شوند. و یا پین‌های ۱۰ تا ۱۳ علاوه بر استفاده به عنوان ورودی و خروجی دیجیتال، می‌توانند در پروتکل ارتباطی SPI نیز استفاده شوند.

دیاگرام پین‌های برد Arduino Uno
شکل ۲:‌ دیاگرام پین‌های برد Arduino Uno

برای مشخص‌کردن عملکرد یک پین‌ دیجیتال از دستور pinMode استفاده می‌کنیم. همچنین با استفاده از دستور digitalWrite می‌توانیم ولتاژهای صفر و یک منطقی را در پین‌های مشخصی تولید کنیم. برای مثال، فرض کنید بخواهیم یک LED با فرکانس یک هرتز چشمک بزند. یعنی یک ثانیه روشن و یک ثانیه خاموش باشد و این فرآیند همواره تکرار شود. اتصالات سخت‌افزاری مطابق شکل ۳ انجام خواهد شد. وجود مقاومت R1 برای محدودسازی دامنه جریان LED ضروری است.

اتصال LED به برد Uno
شکل ۳: اتصال LED به برد Uno

سپس توسط برنامه‌زیر که در نرم‌افزار Arduino پیاده‌سازی می‌شود، LED شروع به چشمک‌زدن می‌کند.

در صورتی که مطلب بالا برای‌ شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالبی که در ادامه آمده‌اند نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

^^

امید زندی (+)

«امید زندی»، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی برق، گرایش کنترل است. او دارنده مدال طلای المپیاد علمی دانشجویی مهندسی برق کل کشور در سال 1394 محسوب می‌شود و اکنون در زمینه آموزش‌های ویدیویی حوزه مهندسی برق و الکترونیک با مجموعه فرادرس همکاری می‌کند.

بر اساس رای 3 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *