نرم‌افزار پاورپوینت چندین روش مختلف را برای تغییر دادن فونت پیش‌فرض یک ارائه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. شما می‌توانید یک فونت پیش‌فرض برای تکست باکس‌های جدید در نظر بگیرید، به دنبال متون نوشته شده توسط یک فونت معین در یک ارائه بگردید و سپس آن‌ها را با فونت دیگری به نمایش درآورید و یا اینکه فونت پیش‌فرض داخل اسلاید‌ها و هدینگ‌ها (Headings) را تغییر داده و سپس این موارد را برای استفاده‌های بعدی نیز ذخیره کنید. در ادامه این مطلب به همین موارد پرداخته‌ایم و نحوه تغییر دادن فونت پیش فرض در پاورپوینت را شرح داده‌ایم.

فیلم آموزش تغییر دادن فونت پیش فرض در پاورپوینت (+ دانلود فیلم آموزش گام به گام)

دانلود ویدیو

تغییر دادن فونت پیش فرض در پاورپوینت برای کادرهای متنی (Text Boxes)

پاورپوینت کتابخانه بزرگی از قالب‌های مختلف ارائه می‌کند و هر قالب مجموعه فونت‌های پیش‌فرض خاص خود را دارد. اگر از طراحی یک قالب خوشتان می‌آید، اما یکی از فونت‌های آن را دوست ندارید، در این صورت می‌توانید آن را تغییر دهید. ساده‌ترین روش برای اجرای این تغییر در پاورپوینت استفاده از «اسلاید مستر» است. برای آشنایی بیشتر با اسلاید مستر در پاورپوینت می‌توانید به مطلب زیر رجوع کنید:

تغییر فونت در پاورپوینت

احتمالاً متوجه شده‌اید که یک کپی از هر قالب اسلاید در پنل سمت چپ نمایش پیدا می‌کند. اسلاید اول را انتخاب کرده و روی دکمه Fonts در زبانه Slide Master کلیک کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

به این ترتیب یک منوی بازشدنی ظاهر می‌شود. در این منو لیست گسترده‌ای از جفت فونت‌های عنوان و متن را مشاهده می‌کنید و انتخاب هر یک از این گزینه‌ها موجب تغییر فونت متون کل ارائه می‌شود. به طور جایگزین می‌توانید گزینه «Customize Fonts» را در انتهای منو انتخاب کنید تا از طریق آن فونت‌های خاص خود را برگزینید.

تغییر فونت در پاورپوینت

در این مرحله پنجره «Create New Theme Fonts» ظاهر می‌شود. در این پنجره می‌توانید استایل فونت را برای عنوان و بدنه متن به صورت مستقل از هم انتخاب کنید. در سمت راست یک پیش‌نمایش از تغییرات مشاهده می‌کنید. زمانی که کارتان به اتمام رسید ادامه بدهید و برای فونت جدید قالب خود، یک نام تعیین کرده و روی Save کلیک کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

تغییر دادن فونت پیش فرض در پاورپوینت از طریق دستور Replace Fonts

پاورپوینت یک قابلیت آسان نیز دارد که امکان یافتن و جایگزینی فونت‌های مختلف را در یک ارائه فراهم ساخته است در گروه Editing زبانه Home فلش کنار Replace را انتخاب کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

یک منوی بازشدنی ظاهر خواهد شد. سپس Replace Fonts را انتخاب کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

بدن ترتیب پنجره Replace Font ظاهر می‌شود. ابتدا فونتی که می‌خواهید جایگزین شود و سپس فونتی که می‌خواهید به جای آن به کار رود را انتخاب کنید. زمانی که این کار پایان یافت روی Replace کلیک کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

تغییر دادن فونت پیش‌ فرض برای کادرهای متنی

قابلیت دیگری که پاورپوینت دارد به تغییر دادن فونت کادرهای متنی مربوط است. به این منظور در زبانه Insert روی دکمه Text Box کلیک کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

سپس با کلیک کردن و کشیدن کرسر به اندازه مطلوب یک کادر متنی رسم کنید. متن مورد نظر خود را در کادر متنی وارد کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

زمانی که متن وارد شد، آن قالب‌بندی را که می‌خواهید به صورت پیش‌فرض تعریف کنید را روی این متن اعمال کنید. این قالب‌بندی می‌تواند شامل استایل فونت، اندازه فونت و رنگ آن باشد. زمانی که متن را مطابق دلخواه خود سفارشی ساختید، روی کادر متنی راست-کلیک کنید. از منویی که ظاهر می‌شود، گزینه Set as Default Text Box را انتخاب کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

پاورپوینت دفعه دیگر که یک کادر متنی درج کنید، از این قالب‌بندی فونت استفاده خواهد کرد.

ذخیره‌سازی تغییرات فونت پیش‌فرض در یک قالب جدید پاورپوینت

اگر می‌خواهید تنظیمات خود را به صورت یک قالب برای استفاده‌های آتی ذخیره کنید به زبانه File بروید و سپس Save As را انتخاب کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

در گروه Other Locations روی Browse کلیک کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

به مکان پوشه «قالب‌های سفارشی آفیس» (Custom Office Templates) بروید. مسیر فایل عموماً چیزی مانند زیر است:

زمانی که به مکان صحیح رسیدید، روی فلش کنار کادر Save as type کلیک کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

در منویی که ظاهر می‌شود گزینه PowerPoint Template را انتخاب کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

در نهایت روی Save در گوشه راست-پایین پنجره کلیک کنید.

تغییر فونت در پاورپوینت

در این زمان قالب شما به همراه فونت سفارشی ذخیره شده است. بدین ترتیب به پایان این راهنمای تغییر فونت در ارائه‌های پاورپوینت رسیدیم.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

میثم لطفی (+)

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

بر اساس رای 7 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *