با این که مهاجرت از ویندوز به لینوکس نیازمند پاره‌ای ملاحظات است، اما این گذار فرایند چندان دشواری محسوب نمی‌شود. در این میان مهم‌ترین سوال این است که بهترین گزینه لینوکسی برای کاربران ویندوز چیست؟

روبولینوکس سیستم‌عاملی است که کاربران ویندوزی را هدف گرفته است که می‌خواهند تا حد امکان به ساده‌ترین روش ممکن استفاده از لینوکس را بیاموزند. در این مقاله به سؤالاتی مانند این که روبولینوکس چیست، چگونه می‌توانیم آن را نصب کنیم و مواردی از این دست پاسخ می‌دهیم.

روبولینوکس چیست؟

روبولینوکس سیستم‌عاملی بر پایه دبیان است که در آن تأکید زیادی بر روی ادغام بین ویندوز و لینوکس شده است. البته این چیز تازه‌ای نیست، چون نرم‌افزار Wine امکان اجرای برنامه‌های ویندوز روی سیستم‌عامل لینوکس را قبلاً فراهم کرده است.

با این حال بحث سازگاری بسیار متفاوت است. در چنین مواردی اجرای ویندوز بر روی یک ماشین مجازی بهترین سازگاری را در پی دارد. چون محیط ماشین مجازی برنامه‌ها را بر روی سیستم‌عامل بومی خود اجرا می‌کند و سازگاری بسیار بیشتری دارد.

درون Stealth VM که محیط مجازی پیش فرض برای روبولینوکس است، گزینه‌هایی برای نصب نسخه‌های مختلف ویندوز گنجانده شده است. این برنامه‌های نصب یک کلیکی امکان اجرای سیستم‌عامل‌های مختلف ویندوز و برنامه‌های آن را بر روی لینوکس به سادگی فراهم ساخته است.

روبولینوکس را چگونه نصب کنیم

نصب روبولینوکس بر روی هارددرایو، ابزارهای قابل بوتی مانند سی‌دی لایو یا حتی یک ماشین مجازی کار آسانی است.

به صفحه دانلود روبولینوکس بروید. سپس نسخه ترجیحی خود را انتخاب کنید. نسخه روبولینوکس رپتور 8.10 LTE به همراه محیط‌های دسکتاپ مختلف مانند MATE، Cinnamon، XFCE و LXDE عرضه شده است. روبولینوکس 7 LTE نیز محیط‌های دسکتاپ KDE، LXDE، XFCE و GNOME را عرضه کرده است.

زمانی که فایل ISO را دانلود کردید، باید رسانه قابل بوت خود مانند درایو فلش یا هارد را روی سیستم نصب کنید. همچنین می‌توانید ISO را بر روی ماشین مجازی نصب کنید. از برنامه‌ای مانند Etcher برای نوشتن فایل تصویر سیستم‌عامل استفاده کنید. در برنامه مربوطه فایل ISO روبولینوکس را انتخاب کنید و سپس رسانه مورد نظر خود مانند درایو فلش یا دی‌وی‌دی را انتخاب نمایید. در نهایت رسانه مربوطه را روی سیستم نصب کنید.

زمانی که فرایند نصب پایان یافت، سی‌دی لایو خود را درون رایانه قرار داده و آن را روشن کنید. بسته به نوع دستگاه ممکن است لازم باشد که ترتیب بوت را در بخش BIOS تغییر دهید تا سی‌دی پیش از هارد بوت شود. زمانی که روبولینوکس لود شد، می‌توانید آن را امتحان کنید یا آن را روی هارددیسک نصب نمایید.

روبولینوکس را می‌توانید از این لینک دانلود کنید. همچنین احتمالاً به نرم‌افزار etcher نیاز داشته باشید.

آشنایی با روبولینوکس

روبولینوکس در همان آغاز یک محیط کاربرپسند در اختیار شما قرار می‌دهد که باعث می‌شود تجربه شروع کار با لینوکس را آسان‌تر بیابید.

اگر قبلاً از دبیان یا هر یک از مشتقات آن مانند اوبونتو استفاده کرده باشید، احتمالاً متوجه شباهت‌هایی بین طراحی آن‌ها خواهید شد. منوی استارت، نوار وظایف، و تعدادی برنامه‌های پیش فرض وجود دارند. به همراه نسخه نصبی روبولینوکس برنامه‌هایی مانند ماشین مجازی Stealth VM نیز عرضه شده است و برنامه C Drive برای برنامه VM در واقع نسخه ساده‌شده‌ای از درایو C ویندوز برای ماشین مجازی محسوب می‌شود.

البته همچنان باید برخی برنامه‌ها را خودتان نصب کنید اما این کار با چند کلیک امکان‌پذیر است. به علاوه در منوی استارت در بخش «Installs» گزینه‌هایی برای بارگذاری برنامه‌هایی مانند BleachBit، Clam Antivirus و Steam for Linux وجود دارد.

استفاده از روبولینوکس آسان است. این توزیع همانند توزیع‌های دیگر شبیه اوبونتو همچون مانجارو لینوکس و چالت‌او‌اس توزیع خلاقانه‌ای محسوب می‌شود. روبولینوکس نیز مانند بسیاری از توزیع‌های که توأمان برای کاربران ویندوز و لینوکس طراحی شده‌اند، کار ناوبری در بخش‌های مختلف را به عنوان یک سیستم‌عامل دسکتاپ آسان ساخته است. برنامه‌های پیش فرض آن پایدار هستند و بدین ترتیب به توزیع مناسبی برای هر نوع کاربر تبدیل می‌شود.

اما باید توجه داشته باشید که روبولینوکس یک نسخه قفل شده نیست. روبولینوکس گزینه‌های قابل سفارشی‌سازی زیادی دارد. برای مثال، شما می‌توانید محیط دسکتاپ را تغییر دهید و جلوه‌های صوتی مختلفی برای انجام وظایف مختلفی مانند باز کردن پوشه‌ها تعیین نمایید.

چرا روبولینوکس برای کاربران ویندوز عالی است؟

اصلی‌ترین دلیل جذابیت روبولینوکس تجربه کاربری غیر پیچیده و یکپارچه آن است. به علاوه گنجاندن برنامه‌های پیش فرضی مانند Stealth VM باعث شده است که کار نصب ویندوز (یا سیستم‌های عامل دیگر) درون روبولینوکس کاملاً آسان باشد.

با این که هیچ چیزی در روبولینوکس وجود ندارد که نتوان در توزیع‌های دیگر لینوکس نصب کرد، اما مهم‌ترین دلیل موفقیت آن در گردآوری این مجموعه امکانات، در یک توزیع منفرد است. حتی در زمان بوت اولیه روبولینوکس نیز یک ماشین مجازی، آماده نصب کپی تازه‌ای این سیستم‌عامل ویندوز است.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، برخی نرم‌افزارها مانند C Drive برای ماشین مجازی از قبل نصب نشده‌اند. در عوض می‌توانید آن را با استفاده از منوی استارت نصب کنید. نکته مهم‌تر این است که این توزیع لینوکس از توزیع بسیار پایدار دبیان به عنوان پایه استفاده کرده است.

چگونه در روبولینوکس یک ماشین مجازی ویندوز راه‌اندازی کنیم

پیکربندی یک ماشین مجازی ویندوز در روبولینوکس کاری کاملاً ساده است. کافی است در منوی استارت بر روی نوار Favorites کلیک کنید تا گزینه‌هایی برای ماشین‌های مجازی 32 و 64 بیتی ویندوز ایکس پی، ویندوز 7 و ویندوز 10 را مشاهده کنید. این گزینه‌ها همچنین در بخش ماشین مجازی Stealth VM در منوی استارت نیز وجود دارند.

ماشین مجازی Stealth VM

می‌توانید بر روی نوع دلخواه خود کلیک کرده و در ادامه Stealth VM را دانلود کنید. برای این منظور باید نسخه tar.bz2 را دانلود کنید و آن را از حالت فشرده خارج نکنید و در عوض در منوی استارت گزینه Robolinux Stealth VM installer را انتخاب نمایید.

با انتخاب این گزینه ماشین مجازی Stealth VM نصب می‌شود. سپس می‌توانید هر یک از گزینه‌های ویندوز را از فهرست مربوطه بارگذاری کنید. البته این کار نیازمند کسب لایسنس رسمی ویندوز است. اگر به یک کپی از ویندوز ایکس پی نیاز دارید می‌توانید آن را به طور قانونی و رایگان از مایکروسافت دانلود کنید.

فرایند این کار کاملاً ساده است و با این که ماشین مجازی Stealth VM پس از روبولینوکس نیازمند کمی تنظیم کردن است اما در واقع مسیری کاملاً هموار محسوب می‌شود و بسیار ساده‌تر از روش نصب از طریق خط فرمان است. در حقیقت بدین ترتیب با چند کلیک در بخش‌های مختلف یک ماشین مجازی رایگان و با کیفیت را در اختیار خواهید داشت.

با این حال وقتی ماشین مجازی Stealth VM را نصب می‌کنید و یا حتی به صفحه دانلود روبولینوکس می‌روید با یک صفحه کمک مالی مواجه می‌شوید. گرچه این مسئله کمی آزاردهنده است؛ اما این کمک اختیاری است. یک توزیع لینوکس رایگان مانند روبولینوکس بر روی پشتیبانی (مالی و غیر مالی) کاربرانش تکیه دارد و در این مورد حرفی نیست؛ اما بهتر بود که این صفحه کمک، کمی مؤدبانه‌تر طراحی می‌شد و در زمان تلاش برای نصب نرم‌افزار یا دانلود فایل ISO به‌یک‌باره باز نمی‌شد.

اگر دوست ندارید ویندوز را روی یک ماشین مجازی نصب کنید، می‌توانید نرم‌افزار Wine را نصب کرده و از PlayOnLinux یا Vineyard بهره بگیرید.

جمع‌بندی روبولینوکس به عنوان لینوکسی برای کاربران ویندوز

پایداری، سهولت استفاده در مرحله نصب و باقی کارهایی که از یک سیستم‌عامل انتظار دارید و همچنین گزینه‌های نرم‌افزاری که به همراه روبولینوکس عرضه می‌شوند، همگی باعث شده است که این توزیع به یک سیستم‌عامل عالی تبدیل شود. روبولینوکس بیشتر بر روی ادغام بین ویندوز و لینوکس از طریق ماشین مجازی Stealth VM تأکید دارد.

با این که بیشتر امکانات روبولینوکس از طریق هر توزیع لینوکس دیگری به همراه یک ماشین مجازی در دسترس است، اما روبولینوکس این امکانات را به صورت پیش‌فرض و یک جا عرضه می‌کند. از این رو فرایند نصب یک ماشین مجازی، ادغام درایو C و دیگر وظایفی که در مهاجرت از ویندوز به لینوکس ضروری هستند آسان‌تر شده است.

در واقع مسئله این نیست که روبولینوکس امکاناتی دارد که توزیع‌های دیگر ندارند؛ بلکه این توزیع فرایند کارها را ساده‌تر کرده است. با این که معرفی جدیدترین فناوری‌های روبولینوکس تا حد زیادی فدای پایداری دبیان شده است؛ اما این کار باعث ایجاد محیطی کاملاً پایدار گشته است.

اگر به این نوشته علاقه‌مند بودید، موارد زیر نیز احتمالاً مورد توجه شما واقع خواهند شد:

==

میثم لطفی (+)

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

بر اساس رای 8 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *