تست سرعت اینترنت چگونه کار می‌کند؟ — به زبان ساده

۱۵۷۵ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۵ دقیقه
تست سرعت اینترنت چگونه کار می‌کند؟ — به زبان ساده

تست سرعت اینترنت روشی سریع برای مشاهده میزان سرعت اینترنت محسوب می‌شوند. شرکت‌های ISP نوید سرعت مشخصی را در شرایط بهینه به ما می‌دهند، اما اجرای یک تست سرعت است که نشان می‌دهد میزان سرعت اتصال اینترنتی ما در عمل چه قدر است.

تست سرعت اینترنت چیست؟

تست سرعت اینترنت بهترین روش برای داشتن درک درستی از میزان سرعت کنونی اینترنت است. سرویسی که به آن وصل می‌شوید عموماً سرعت‌های دانلود و آپلود شما را بسته به طرحی که دارید، محدودیت‌های محلی، قواعد محدودسازی و مواردی از این دست محدود می‌کند.

نکته این جا است که اغلب ISP-ها موقع فروش اینترنت صحبت از سرعت‌های «تا» (Up to) یک مقدار معین می‌کنند. بدن ترتیب شرکت مربوطه دستش باز است، چون به شما وعده داده که مثلاً سرعتی تا 30 مگابیت بر ثانیه در اختیار شما قرار می‌دهد و شما تنها 28 مگابیت بر ثانیه سرعت دارید، با این حال شرکت می‌تواند ادعا کند که به وعده‌اش عمل کرده است. اما اگر سرعت 10 مگابیت بر ثانیه داشته باشید، در این صورت آن چه پولش را پرداخته‌اید به دست نمی‌آورید و باید از ISP پرس و جو کنید.

تست سرعت اینترنت میزان سرعت‌های Ping، دانلود و آپلود را می‌سنجد. اندازه‌گیری دو مورد آخر ضروری است زیر اغلب ISP-ها وعده‌های متفاوتی برای سرعت‌های دانلود و آپلود می‌دهند.

به طور معمول، سرعت دانلود بیشتر مورد تأکید قرار می‌گیرد اما اگر وارد جزییات شوید، ISP عموماً سرعت آپلود کمتری نسبت به سرعت دانلود ارائه می‌کند. برای نمونه یک ISP محلی که سرعت دانلود 500 مگابیت بر ثانیه ارائه می‌کند، به طور معمول سرعت آپلودی برابر با 125 مگابیت بر ثانیه خواهد داشت.

طرز کار تست سرعت اینترنت چگونه است؟

زمانی که شروع به تست سرعت می‌کنید، چند اتفاق رخ می‌دهد. ابتدا کلاینت مکان شما را تعیین کرده و نزدیک‌ترین سرور را برای شما انتخاب می‌کند. در برخی نسخه‌ها مانند وب‌سایت Speedtest.net امکان تغییر دادن این سرور وجود دارد. زمانی که سرور تست انتخاب شد، تست سرعت یک سیگنال منفرد (Ping) به سرور ارسال می‌کند و پاسخ را دریافت می‌کند. این تست زمان رفت و برگشت را برحسب میلی‌ثانیه اندازه‌گیری می‌کند.

پس از این که تست پینگ پایان یافت، تست دانلود آغاز می‌شود. کلاینت چند اتصال با سرور باز کرده و تلاش می‌کند قطعه کوچکی از داده را دانلود کند. در این مرحله، دو چیز اندازه‌گیری می‌شود. یکی این که چه قدر طول می‌کشد تا آن بخش از داده دانلود شود و دیگر این که چه مقدار از منابع شبکه مورد استفاده قرار گرفته است.

تست سرعت اینترنت

اگر کلاینت تشخیص دهد که فضای بیشتری برای استفاده دارید، اتصال‌های بیشتری به سرور باز می‌کند و داده‌های بیشتری را دانلود می‌کند. ایده کلی این است که اتصال اینترنتی شما ارزیابی شده و مشخص شود به طور همزمان چه مقدار می‌تواند دانلود داشته باشد.

تصور کنید سرویس اینترنت شما یک بزرگراه با محدودیت سرعت است. باز کردن اتصال‌های بیشتر مانند این است که مسیرهای بیشتری به این بزرگراه اضافه کنید. محدودیت سرعت تغییر نمی‌یابد اما خودروهای بیشتری می‌توانند در همان فضا با نرخ جابجایی کلی بالاتر انتقال یابند. از این رو خودروی پنجاهم با استفاده از بزرگراه 4 بانده سریع‌تر از حالتی که از بزرگراه دو بانده حرکت می‌کند خواهد رسید.

زمانی که کلاینت تشخیص دهد اتصال صحیحی برای تست سرویس اینترنت دارد، بخش‌های بیشتری از داده را دانلود می‌کند و مقدار داده دانلود شده در زمان تعیین‌شده را محاسبه کرده و سرعت دانلود را ارائه می‌کند.

سپس نوبت به تست آپلود می‌رسد. این تست نیز اساساُ همانند تست دانلود است، اما در جهت عکس اجرا می‌شود. کلاینت به جای دریافت داده‌ها از سرور روی رایانه، داده‌هایی را از روی رایانه به سرور آپلود می‌کند.

آیا تست‌های سرعت اینترنت دقیق هستند؟

تست سرعت اینترنت

تست‌های سرعت ساده هستند، اما اندازه‌گیری دقیق میزان سرعت اتصال اینترنتی دشوارتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.

نخستین گام این فرایند را در نظر بگیرید که انتخاب سرور است. در اغلب موارد نزدیک‌ترین سرور می‌تواند کاملاً در مجاورت شما باشد و شاید در همان شهری قرار داشته باشد که شما ساکن هستید. این نزدیکی یک راه‌حل بهینه است و از این رو داده‌ها لازم نیست مسافت زیادی جابجا شوند. کسب‌وکارهای مختلف می‌دانند که این نزدیکی موجب ایجاد تفاوت می‌شود و به همین دلیل است که شرکت‌هایی مانند نت فلیکس از یک «شبکه تحویل محتوا» (CDN) برای ارسال داده‌ها به شما استفاده می‌کنند.

اما واقعیت این است که کل اینترنت در مجاورت شما قرار ندارد. اغلب داده‌های مورد نیاز در رایانه‌هایی قرار دارند که بسیار دور از شما و احتمالاً در کشور دیگری هستند. بنابراین گرچه تست سرعت ممکن است سرعت‌های خیلی بالایی به شما نشان دهد، اما در صورتی که سرور میزبان یک برنامه در مسافت دوری قرار داشته باشد، احتمالاً متوجه خواهید شد که سرعت دانلود آن کند است. در این حالت نتایجی که از تست سرعت اینترنتی می‌گیرید احتمالاً از کاربردهای دنیای واقعی بسیار سریع‌تر است.

تفاوت در محل سرور موجب می‌شود که در زمان اجرای تست‌های مختلف مانند Ookla ،Netflix یا Google، با سرعت‌های متفاوتی مواجه شویم. ISP شما ممکن است از سرویس‌های تست متفاوتی مانند Comcast ،Spectrum یا AT&T استفاده کند. با این حال بهتر است روی تست‌های تولیدشده از سوی ISP تکیه نکنید. تست‌های آن‌ها برای شرایط ایده‌آل بهینه‌سازی شده‌اند و از سرورهایی استفاده می‌کنند که در نزدیکی شما قرار داشته باشند و در اغلب موارد حتی روی شبکه خود ISP که شما تست می‌کنید قرار دارند. این بدان معنی است که شما نتیجه‌ای بسیار سریع‌تر از زمانی که از تست سرعت نت فلیکس یا گوگل استفاده می‌کنید به دست خواهید آورد. این وضعیت در صورتی که بخواهید میزان عملکرد ISP را بسنجید خوب خواهد بود، اما برای اینکه بدانید سرعت واقعی اینترنتتان چقدر است راه‌حل مناسبی محسوب نمی‌شود.

در گام دوم فرایند تست، کلاینت تلاش می‌کند تا اتصال‌های اضافی باز کند و مصرف شبکه را به بیشینه مقدار برساند. اگر شما قبلاً مصرف شبکه خود را محدود کرده باشید، در این صورت تست سرعت نمی‌تواند از مزیت همه منابع شبکه شما استفاده کند. برای نمونه اگر در زمانی که از نت فلیکس استریم می‌کنید و یا به‌روزرسانی بزرگی را دانلود می‌کنید اقدام به تست کنید، نتایج شما ممکن است پایین‌تر از تست کردن بدون اجرای این کارها باشد.

تست سرعت اینترنت

این که چگونه به اینترنت وصل شده‌اید و روی چه دستگاهی آن را تست می‌کنید نیز روی نتایج تست سرعت تأثیرگذار هستند. یک رایانه متصل به شبکه با کابل LAN احتمالاً سرعت بالاتری نسبت به یک تبلت متصل به صورت WiFi خواهد داشت زیرا وای‌فای عموماً کندتر از اترنت است. ممکن است روی دستگاه‌های مختلف نتایج بسیار متفاوتی دریافت کنید، هر چند همه آن‌ها از اتصال واحدی استفاده کنند.

دریافت دقیق‌ترین نتایج

برای به دست آوردن نتایج دقیق از تست سرعت ابتدا باید ببینید چه چیزی را می‌خواهید اندازه‌گیری کنید. آیا می‌خواهید ببینید ISP شما سرعت‌هایی که وعده داده را به شما تحویل می‌دهد یا نه. در این صورت باید به دنبال شرایط بهینه باشید. از یک دستگاه متصل با اترنت استفاده کنید، سرور تستی نزدیک به محل سکونتتان انتخاب کنید و هر چیزی که موجب کند شدن سرعت اینترنت می‌شود را متوقف کنید.

حتی ممکن است لازم باشد پیش از اجرای تست سرعت، روتر خود را ری‌استارت کنید. اگر روترتان دارای امکان تست داخلی است، از آن به جای تست مرورگر استفاده کنید. بدین ترتیب برخی از موانعی که در این فرایند باید برداشته شوند را حذف می‌کنید.

با این حال اگر می‌خواهید عملکرد دنیای واقعی را بررسی کند، از یک تست مرورگر یا اپلیکیشن استفاده کنید. با کنار گذاشتن تست روتر می‌توانید سرور دورتری را انتخاب کنید. و یا اگر به طور معمول یک یا چند استریم ویدئو روی شبکه خود در حال پخش دارید، پیش از آغاز تست می‌توانید آن‌ها را نیز شروع کنید.

در نهایت مهم نیست که چه مراحلی را طی می‌کنید یا از چه شیوه‌ای برای اندازه‌گیری بهره می‌گیرید در هر حال شما نتیجه کاملاً دقیقی به دست نخواهید آورد. با این حال می‌توانید نتیجه نسبتاً مناسبی کسب کنید که هم حس کنجکاوی شما را فرو می‌نشاند و هم به صحت ادعای ISP در مورد سرعت اینترنت تحویل شده پی می‌برید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

بر اساس رای ۱۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
howtogeek
۱ دیدگاه برای «تست سرعت اینترنت چگونه کار می‌کند؟ — به زبان ساده»

سلام وقت بخیر
ممنون از توضیحات اتون
اینترنت زمانی خریداری کردم گفتن سرعت 1 گیگ هست
اما زمانی که از سایت های تست اینترنت استفاده می کنم بر حسب mbps نتایج را نشان می دهد
به همین جهت نمی توانم این 2 را از هم آنالیز کنم و سردرگم هستم

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *